top of page
Szukaj

Dlaczego włosy się kołtunią? I... co z tym zrobić?


W historii kołtun znany jest jako spilśnienie włosów spowodowane brakiem higieny.


Nazwa "kołtun"pochodzi od rusińskiego kołduna. Kołdun z kolei od kałduna, czyli brzucha. Kołdunić oznaczało zaklinać. Co to ma wspólnego z brzuchem?


Wiedźmy przepowiadały przyszłość z wnętrzności pochodzących z brzucha zabitego zwierzęcia. Obecne podobieństwo kołdunów-pierożków do wydętych brzuszków nie jest przypadkowe...


Zgodnie ze starymi wierzeniami, złe duchy i rozeźlone wiedźmy rzucały urok na niewinną niewiastę, karając go kołtunem. Co ciekawe, nabyty już raz kołtun chronił przed gorszymi dolegliwościami, np. gośćcem (choroba stawów wywoływana, jak ówcześnie wierzono, zamieszkiwaniem organizmu przez małego złośliwego człowieczka).


Aby uchronić się przed nieszczęściami, hodowano z włosów kołtun pokaźnej wielkości. Gromadziły się w nim wszelkie nieszczęścia. Gdy urósł do wystarczających rozmiarów, obcinano go i zakopywano w ziemi a wraz z nim przepadało całe zło.


Dlaczego włosy się kołtunią? Zdrowe włosy same z siebie nie mają tendencji do kołtunienia się. Potrzebują do tego czynników zewnętrznych: wiatru, poduszki, złego dnia... Czynniki te nie wyzwalają kołtunienia się włosów jako takiego, tylko jemu sprzyjają. Zdrowym włosom niestraszna jest wspomniana poduszka, wiatr czy zły dzień...

Kołtunić się mogą równie dobrze włosy nisko, jak i wysokoporowate. Problem tkwi w strukturze. Gdy włos jest wystarczająco elastyczny i twardy, nie wiąże się w supły. Miękkie, ciągnące się włosy o naruszonej łusce łatwo ulegają splątaniu.

Schemat  powstawania kołtunów

Co powinno Cię zaniepokoić? Reaguj szybko! Schemat powstawania kołtunów w punktach.

1. Włosy się elektryzują - przy czesaniu, od ubrań, po suszeniu suszarką.

2. Włosy zaczynają się ciągnąć na mokro.

3. Powstają pojedyncze supełki na różnych wysokościach, zwykle przy końcach.

4. Obok supełków, pojawiają się włosy karbowane - to te, które rozciągnęły się i straciły właściwą strukturę. 

5. Włosy zaczynają się łamać i rozszczepiać na końcach...

6. Kołtuny przywierają na stałe do tych samych miejsc we włosach, na przykład zawsze z prawej, pod spodem itp. Na stałe, bo nawracają jak złe duchy.

Schemat ratowania sytuacji. Jak pozbyć się plątania włosów?

Krok 1. Doproteinowanie keratyną.

Zastosuj maskę z dużą zawartością keratyny. Im wyżej keratyna znajduje się w składzie kosmetyku, tym lepiej, np. Delia Cameleo Maska Keratynowa do włosów suchych i zniszczonych. Potrzymaj ją pod czepkiem około 10-15 minut. Dokładnie spłucz. Nie stosuj częściej jak raz na 2 tygodnie.

Krok 2. Doproteinowanie ze zmiękczeniem, czyli dwa kroki pielęgnacji

Wykonaj przy kolejnym myciu - dwa kroki pielęgnacji, czyli odżywka nr 1 na parę minut, spłucz i nałóż odżywkę nr 2, spłucz.


Podsyumowując, najpierw doproteinuj odżywką keratynową, np Nivea Long Repair odżywka z keratyną na 5 minut (odżywką, bo działa na innej głębokości włosa), spłucz i zastosuj maskę silnie emolientową, np. AnnaNew HairMask Miracle.

Krok 3. Unikaj nawilżania i zakwaszania

Prawdopodobnie w ostatnim czasie przesadziłaś z nawilżaniem i natłuszczaniem. To sprzyja zawilgoceniu włosów i ich ciągnięciu się. Dlatego zrezygnuj z zakwaszających humektantów (wyciągi owocowe, aloes, kwas hialuronowy) na jakieś 3 tygodnie. 


Pomocny w określeniu składu Twoich kosmetyków może być post o czytaniu składów KLIK!!

Krok 4. Stosuj duże proteiny regularnie, a małe rzadko

*Duże proteiny - Nie żałuj włosom mleka (np. Kallos "Latte. Maska do włosów z proteinami mleka"), owsa czy pszenicy (np. Tresemmè Botanique Damage Recovery "Odżywka do włosów z olejem z makadamii i proteinami pszenicy").


*Małe proteiny - Raz na 2 tygodnie stosuj keratynę (np. Kallos Keratin), jedwab (np. Joanna "Odżywka wygładzająca z jedwabiem").

6. Wróć do nawilżania i zakwaszania.

Po około miesiącu możesz wrócić do masek aloesowych (np. Kallos "Aloes") czy owocowych (np. Alterra "Maska nawilżająca do włosów suchych i zniszczonych "Granat i Aloes"), ale nie stosuj ich częściej niż 1x w tygodniu lub raz na 3-5 myć.

Jak rozczesywać skołtunione włosy?

Zdarzyło się - jest kołtun. Zostaw nożyczki! Nie masz nic do stracenia. Spróbuj rozczesać.

Nigdy nie rozczesuj skołtunionych włosów w ten sposób!!!

- na sucho! 

Włosy się pokruszą lub pozaciągają w supły jeszcze bardziej.


- na masce nawilżającej lub natłuszczającej!

Włos stanie się zbyt miękki. Może się urwać!

- ... tangleteezer'a...

Przy kołtunie nawet on sobie nie poradzi.

Użyj grzebienia do tapirowania - ma ząbki różnej długości, to ułatwi pracę. Rozdzielaj włosy szpikulcem na małe partie i dopiero wtedy rozczesuj je sukcesywnie. Najpierw końcówki, potem wyżej. Nie próbuj ciagnąć grzebienia od połowy długości, bo zaciągniesz supły bardziej. 


Dobrze spisze się również szczotka z włosiem z dzika. Ma sztywne, ale elastyczne włosie, więc delikatnie rozplącze włosy. Nie wbijaj jej w środek kołtuna. Czesz włosy małymi partiami.

___________________________________

Udanych włosowych działań!

bottom of page