Informacje dla pacjenta

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jak można skorzystać z konsultacji?

Zapisy na konsultacje dla nowych chętnych są prowadzone w ramach konsultacji zaocznych. 

Zapisy odbywają się w terminach podanych na stronie martaklowan.com.

ZGŁOSZENIE KLIK!

Nie ma możliwości zgłoszenia się na konsultację poza wyznaczonymi datami przyjęć pacjentów.


Organizacja czasu pracy pozwala mi realizować usługę w najdokładniejszy możliwy sposób i poświęcić odpowiednią ilość czasu na zapoznanie się z problemem trychologicznym pacjentki

i prawidłowe rozpisanie dla niej indywidualnych zaleceń klinicznych.

Co to jest konsultacja zaoczna?

Konsultacja zaoczna odbywa się w trybie pisemnym.

Po wysłaniu zgłoszenia i opłaceniu konsultacji w wyznaczonym terminie otrzymujesz dokładne zalecenia. 

W zaleceniach trychologicznych otrzymasz:

 • Specjalistyczny opis Twojej sytuacji trychologicznej oraz możliwy kierunek działań klinicznych. 

 • Analizę laboratoryjnych wyników badań pod kątem realizacji trychologicznej.

 • Pielęgnację leczniczą przy użyciu ogólnodostępnych preparatów kosmetycznych lub/i dermatologicznych z apteki (bez recepty) lub/i drogerii. Jest to wypis konkretnych kosmetyków (szampony, maski, płyny, żele, wcierki itp.) w formie harmonogramu na każdy dzień mycia.

 • Suplementację kierunkową trychologiczną o działaniu nieinwazyjnym, wspomagającym pracę organizmu a tym samym pracę skóry głowy.  

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z moim systemem pracy z pacjentem trychologicznym KLIK!

Czy możliwa jest konsultacja wideo?

Tryb konsultacji video jest na razie wstrzymany do końca września.

Jak przebiega konsultacja zaoczna?

W podanym na stronie terminie wysyłasz zgłoszenie z dokumentacją.

Wszystkie zgłoszenia prawidłowo przygotowane i wysłane w wyznaczonym terminie są przyjmowane do realizacji. 

Czy możliwa jest konsultacja stacjonarnie?

Nie. Od roku 2020 prowadzę działalność wyłącznie online.

Skorzystaj ze skutecznej pomocy trychologicznej niezależnie od miejsca, w którym mieszkasz!

Jeśli masz obawy wobec tego rozwiązania, zapoznaj się koniecznie ze wszystkimi odpowiedziami z tego działu.

O moim doświadczeniu w pracy z pacjentem trychologicznym przeczytasz w dziale "O mnie".

Jakie badania wykonać do konsultacji?

Z uwagi na różny typ wypadania, badania są zróżnicowane i wymagają indywidualizacji w dalszym procesie współpracy. Na początek wystarczą badania podstawowe:

 • morfologia,

 • żelazo i ferrytyna,

 • witamina d3,

 • TSH,

 • glukoza,

 • mocz.

W zaleceniach konsultacji otrzymujesz informację, które wyniki powinny zostać rozszerzone i wykonujesz te badania na kolejną konsultację. 

Do zgłoszenia załączasz wyniki badań nie starsze niż 6 miesięcy. Jeśli nie masz nowych wyników, możesz załączyć te sprzed roku, posłużą za wstępny kierunek konsultacyjny. 

Do pierwszego zgłoszenia nie są wymagane wyniki badań, ale mile widziane. Oznacza to, że proces trychologiczny będzie szybszy i spójniejszy, jeśli szybciej wyposażymy go w podstawowe informacje medyczne, zadziałamy kierunkowo suplementacyjnie. 

Jakie są koszty leczenia?

Koszt konsultacji trychologicznej wynosi 350,- .

Do kosztu konsultacji należy doliczyć zakup konkretnie zaleconych kosmetyków. Możliwe, że będą konieczne dodatkowe badania z krwi i konsultacje lekarskie. Wiele z nich możesz wykonać na NFZ w ramach podstawowych konsultacji lekarskich. 

Zalecane kosmetyki należą do różnych firm i zamykają się w granicach niskiej do średniej półki cenowej w danej kategorii kosmetycznej. 

Nie prowadzę sprzedaży marketingowej, nie jestem związana z żadną firmą kosmetyczną!

Dowolny wybór trychologiczny pozwala mi na nieograniczone możliwości pielęgnacyjne Twojej skóry głowy i włosów.

Jak szybko to działa?

Poprawa stanu skóry głowy skutkuje poprawą stanu włosów i wpływa na ich porost. Pierwsze efekty są zauważalne dopiero po ukończeniu pierwszego etapu pielęgnacji, czyli po minimum czterech miesiącach naszych działań. Mimo prawidłowo przebiegającego procesu, pierwsze efekty mogą być dla Ciebie trudno uchwytne. Koniecznie zapoznaj się z systemem mojej pracy KLIK!

Owocna współpraca wymaga sumienności, skrupulatności i zorganizowania na czas zaleconej kuracji. 

Realizacja elementów pracy trychologicznej nie jest gwarancją uzyskania wymarzonych rezultatów. Skóra głowy i włosy podlegają zasadom pracy z żywym organizmem i mogą potrzebować różnego czasu, by wrócić do pełni swoich możliwości. 

Aby wizyta była efektywna, zalecam cykl przynajmniej 4 wizyt. Pozwala to na realizację poszczególnych etapów leczenia, a także korektę zalecanej pielęgnacji i obserwację postępów leczenia.

Postępy w procesie leczenia są indywidualne. O ukończeniu etapu decyduje przede wszystkim postęp w samym procesie trychologicznym, dlatego pierwsze efekty danego etapu pracy z naskórkiem i włosami widoczne są pomiędzy 2, 6 a czasem 8 miesiącami pracy trychologicznej.

Przy idealnej współpracy ze strony pacjentki i naskórka realizacja jednego etapu trychologicznego jest zwykle równoznaczna z jedną konsultacją trychologiczną odbywającą się w terminie zgodnym z pracą systemową. 

Czy powinnam obciąć/skrócić włosy do konsultacji?

Nie ma takiej potrzeby, ale skrócenie włosów poprawi wizualnie gęstość, ułatwi stosowanie wcierek i pracę z włosami. Odświeży też stan Twoich końcówek oraz poprawi układanie się włosów po nowych kosmetykach.

Czy pielęgnacja w zaleceniach jest uciążliwa?

Leczenie trychologiczne całkowicie odbiega od typu pielęgnacji, którą stosowałaś do tej pory. Jak nazwa wskazuje, jest to system leczniczy. Nie zawsze wiąże się z przyjemnością, czasem wymaga wyrzeczeń.


W ogromnym uproszczeniu to kilka zestawów (2,3 lub 4) do pielęgnacji na każdy dzień mycia i stosowania w różnym systemie - przed lub po myciu: wcierki, preparaty gojące/łagodzące/odbudowujące, szampony, odżywki itp. Pielęgnacja jest jednak dostosowana do Twoich nawyków pielęgnacyjnych - częstotliwości mycia, mycia rano lub wieczorem oraz tego, jaką ilością czasu dysponujesz. Inną pielęgnację dostanie mama trójki maluchów a inną studentka pracująca z domu.


Co więcej wyznaję zasadę "no-waste"/"denko", więc nim wejdziesz w nowe zalecenia przy kontynuacji zaleceń, zużywasz kosmetyki, które zostały Ci z ostatniej tury działań trychologicznych.

Mam masę swoich kosmetyków, co mam z nimi zrobić?

Rozpoczynając pracę trychologiczną z pacjentką, wprowadzam preparaty i kosmetyki, które będą prawidłowo działać na skórę głowy i na włosy. Jeśli okaże się, że posiadasz jakiś kosmetyk z wymienionych w zaleceniach, będziesz mogła go akurat zużyć.


Pozostałe obecnie stosowane kosmetyki prawdopodobnie będziesz musiała oddać koleżankom/mamie/siostrze. Po zakończeniu tur pielęgnacyjnych ich data ważności zdąży się skończyć.


Pamiętaj, że kosmetyk nadaje się do zużycia w terminie 6 miesięcy od otwarcia a w niektórych przypadkach krócej. Stosowanie kosmetyków przeterminowanych może być niekorzystne dla zdrowia Twojej skóry. 

Jakie są ograniczenia konsultacji trychologicznej?

 • Konsultacje zagraniczne

Dobieram kosmetyki dostępne w Polsce.

Jeśli umawiasz wizytę zagraniczną, weź pod uwagę, że konieczne będzie zamówienie polskiej paczki! 

Nie prowadzę konsultacji w żadnej z form obcojęzycznych,

a także  przy udziale tłumacza, osób postronnych ani w języku innym niż polski.​

 • Konsultacje, których nie realizuję

Nie prowadzę trychologii męskiej i dziecięcej. ​Specjalizuję się w trychologii klinicznej kobiet. 

Nie prostuję i nie skręcam włosów pielęgnacją! Pielęgnacja wydobywa naturalne możliwości włosa. Włosy mogą zachowywać się różnie na różnych etapach Twojego życia. Inaczej niż tego od nich oczekujesz. Zależne jest to od wielu czynników, w tym hormonów, stresu a nawet poziomu twardości wody w kranie. 

Nie dobieram pielęgnacji włosom poddanym specjalnym zabiegom fryzjerskim /regeneracyjnym/chemicznym, takim jak: olaplex, nanoplexia (i podobne typu rekonstrukcyjnego), prostowanie/wygładzanie keratynowe. Dobór pielęgnacji w tym przypadku jest bezcelowy, niekompatybilny ze strukturą włosów. By przystąpić do konsultacji, włosy muszą całkowicie odrosnąć!


Włosy hennowane i farbowane/rozjaśniane  bez użycia rekonstrukcji typu "plex" nie są zaliczane do kategorii zabiegów specjalnych. Mogą skorzystać z konsultacji. W przypadku włosów silnie rozjaśnianych i po rozjaśniaczu/dekoloryzacji pielęgnacja lecznicza może nie być kompatybilna ze stanem włosów na długości i uniemożliwiać jej realizację. 

Jako trycholog kliniczny prowadzę konsultacje o kierunkowym działaniu leczniczym dla skóry głowy. Dlatego nie prowadzę konsultacji polegających wyłącznie na doborze pielęgnacji dla włosów na długości.

Dobór preparatów kosmetycznych i środków o charakterze leczniczym nie uwzględnia modelu wegetariańskiego/wegańskiego.

Brak zgody na taki system pracy z pacjentem jest jednoczesną rezygnacją ze współpracy.

Nie realizuję bonów urodzinowych/prezentowych i konsultacji dla osób trzecich.

Na konsultację może zapisać się wyłącznie osoba wysyłająca zgłoszenie, gdyż tym samym potwierdza brak przeciwskazań do wykonania usługi. 

 • Przeciwskazania bezwzględne do konsultacji

Proszę nie zgłaszać się na konsultację trychologiczną w okresie ciąży, planowania ciąży i karmienia piersią. ​Silne zmiany hormonalne w tym czasie oraz nadwrażliwość organizmu i skóry, uniemożliwiają prowadzenie pełnych działań trychologicznych. 

 • Osoby odbywające leczenie onkologiczne (farmakologiczne, przed/podczas i przez 6 miesięcy po chemioterapii) nie mogą skorzystać z leczenia trychologicznego do czasu całkowitego zakończenia działań onkologicznych. Obciążenie organizmu chorobą uniemożliwia skuteczne działania trychologiczne. 

 • Osoby odbywające leczenie dermatologiczne oraz w trakcie działań o charakterze medycznym (mezoterapia i inne typy iniekcji, karboksyterapia) nie mogą skorzystać z leczenia trychologicznego do czasu całkowitego zakończenia w/w działań. Zgłoszenie do działań trychologicznych może nastąpić po okresie minimum 3 miesięcy od ich zakończenia.

 • Alergicy. Osoby posiadające/wykazujące alergie na substancje zawarte w kosmetykach nie powinny zgłaszać się na konsultację. W tej sytuacji nie można przewidzieć reakcji nadwrażliwości. 

Dlaczego tylko dla kobiet?

Specjalizuję się w pracy klinicznej z kobietami.

Praca trychologiczna w tym zakresie jest tak różna, jak praca ginekologa i androloga.

Pracuję w zakresie mojej specjalizacji i jest to TRYCHOLOGIA KLINICZNA KOBIET.