top of page
Szukaj

Włosy u lakiernika. Lakier - za czy przeciw?


Lakier. Genialny produkt utrwalający. Produkt genialnie wysuszający.

Jak używać lakieru, żeby nie niszczył włosów?

Czy opary z psikacza są szkodliwe?

Co jeszcze można zrobić z lakierem?

O tym i innych aspektach lakiernictwa w artykule.


Na początku było słabo... Czyli zanim powstał lakier

Lakier to stosunkowo młody kosmetyk. Pierwszy został wyprodukowany dopiero w 1948 roku i służył jako rozpylacz przeciwko owadom. W ogóle, aerozol wynalazł inżynier Eric Rotheim, wykorzystując do tego gaz i puszkę. Z wynalazku pierwsza skorzystała firma Chase Products Company, która istnieje do dziś i produkuje... farby i lakiery przemysłowe.

Początkowo lakiery bazowały na żywicach naturalnych, czyli tzw. szelaku, ale dawały gumowy efekt i dramatycznie sklejały włosy!


Szelak pozyskiwano z wydzieliny owadów żyjących w Indiach i Tajlandii. Ta wydzielina, to... ich kupka. W kontakcie z powietrzem twardnieje tak mocno, że tworzy rodzaj skorupy. Zbiera się więc całe pokryte tym gałązki i przetwarza. Obecnie szelak wykorzystywany jest jako składnik politury do drewna, kitu czy laku.


Legendarny lakier do włosów

Dopiero potem wymyślono syntetyczne polimery i tak w latach 60-tych L'Oreal wypuścił na rynek pierwszy lakier do włosów. Możliwe, że o nim słyszeliście, funkcjonuje po dziś dzień a nazywa się Elnett. Nazwa powstała ze złożenia dwóch francuskich słów, które po polsku brzmią: "ona" i "czysty". Czysty, bo lakier dawał się łatwo wyczesywać szczotką. W porównaniu do poprzedników był wyjątkowy! 


Swoje apogeum zużycia przeżywał w latach 70, gdy królował tapir. A zanim wynaleziono lakier, włosy tonęły w żelu i brylantynie :)


Skrajnie łatwopalny czyli jak płonął... Michael Jackson

Wydarzenie miało miejsce w roku 1984, podczas zdjęć do jednej z reklam Pepsi. Jackson miał włosy sowicie spryskane lakierem "L'Oreal Elnett". W reklamie planowany był wybuch w tle podczas tańca Michaela na scenie. Niestety, eksplozja była na tyle potężna, że włosy gwiazdora zajęły się ogniem...! On sam doświadczył głębokich poparzeń.


Słaba reklama dla produktu... Od tamtej pory na lakierach zawsze jest umieszczane oznaczenie "ekstremalnie łatwopalny".


Piątka z chemii. Co siedzi w lakierze?

Lakier składa się zwykle z:

1. Alkoholu (konserwant)

2. Gazu - propan, butan, izobutan, eter dimetylowy (lotność)

3. Kopolimerów - żywice syntetyczne tj. octan winylu, poliuretan, akryl (utrwalanie)

4. Silikonów - (gładkość)

5. Składników dodatkowych - filtry UV, panthenol, proteiny (pielęgnacja)


Szkodliwe substancje w lakierach

Ftalany to substancje nadające giętkość, elastyczność plastikom.

W kosmetykach stosuje się ftalaty:

*DEHP, DMPE, DBP - od 2005 roku parlament Europejski zakazał ich stosowania

*DEP = diethylphtalat

*DMP = dimethylphtalat

UWAGA - Ftalaty dopuszczone do obrotu nie muszą być wymieniane przy podawaniu przez producenta składu/INCI. Co oznacza, że nawet jeśli ich ilość jest resztkowa, to jednak jest.


Ftalaty dostają się one do naszego organizmu za pośrednictwem śliny i dalej do krwioobiegu.

Kobiety w ciąży powinny unikać bezpośredniego wdychania mgiełki z oparów lakieru. Podczas aplikacji powinny wstrzymać oddech i zamknąć oczy, a zabieg przeprowadzać w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu.


*Nadmierna ilość ftalanów może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu oraz wad rozwojowych narządów płciowych u chłopców, powodując spodziectwo, zwłaszcza u kobiet przyjmujących zbyt małe ilości kwasu foliowego!

*Poza tym lakiery do włosów to po prostu plastik w spreju, więc wdychanie go w nadmiernych ilościach może skutkować kłopotami z układem oddechowym, bywać przyczyną napadów kaszlu, zapadania na anginę.


Używaj bezpiecznie!

*Zamień lakier na bezpieczny zamiennik typu lakier w płynie, czyli preparat o nazwie "płyn do układania włosów", "lotion do układania włosów" albo żel w sprayu.


*Jeśli nie obejdziesz się bez lakieru, psikaj na fryzurę z odległości minimum 20 cm i nie wdychaj jego zawartości! Stosuj na wyjątkowe okazje.


Zrezygnuj z lakieru, jeśli:

- Masz długie włosy lub je zapuszczasz, nie warto ich niszczyć. Szczególnie jeśli to włosy kręcone, falowane, suche, zniszczone czy mocno rozjaśniane ( w sumie to to samo).


- Wybierasz się na plażę lub gdzieś, gdzie będzie silnie operować słońce. Dotyczy to też słonej wody, czyli morza. Połączenie soli do stylizacji włosów i lakieru to zabójstwo dla końcówek! Odpadną na pewno. jak nie dziś, to za pare miesięcy, gdy juz zapomnisz, co się im przydarzyło...


- Masz wrażliwą skórę głowy. lakier to najczęstsza przyczyna podrażnień skóry głowy i zwiększonego wypadania włosów a nawet łysienia!


- Jesteś w ciąży - nie będę powtarzać, dlaczego.


- Masz infekcję gardła lub dróg oddechowych/podrażnione gardło/astmę, jesteś palaczem/palaczką, alergikiem/alergiczką.


Jak wybierać lakier?

* Wybierz lakier ekologiczny.

Zawiera w składzie alkohol, ale nie ma gazu.


* Poszukaj lakieru zawierającego naturalny szelak zamiast polimerów. Dobrze, jeśli w składzie znajdzie się sorbitol, który dodatkowo usztywnia włosy oraz naturalne substancje, np. oleje czy wyciągi z owoców.


*Tańszy lakier nie znaczy gorszy, sprawdzaj skład produktu.


*Wybierz dobry atomizer. Jeśli lakier rozpyla się mgiełką a nie kroplami, będzie dawał naturalniejszy efekt. Sprawdź, psikając nim na dłoń. Jeśli będzie mokry w dotyku, to znaczy, że będzie sklejał.


*Zwróć uwagę na zapach. Im wyżej zapach i inne komponenty zapachowe, tym silniejsze działanie drażniące na skórę głowy i układ oddechowy.


Lakier naturalny

Możesz zrobić sama. Służy bardziej jak preparat do układania niż do utrwalania, ale układając, jednocześnie utrwala. Warto go wypróbować w dniu wolnym od pracy.


Sposób 1 - efekt użycia mocny

Popularna w PRL-u woda z cukrem okropnie się łupieży po wyschnięciu, czego nie robi roztwór miodu z wodą.

Na szklankę wody przyjmij łyżkę miodu, mieszaj do rozpuszczenia i przelej do atomizera.

Trzymaj w lodówce, zużyj w ciągu paru dni.


Warto wzbogacić mieszankę, dodając łyżkę soku z aloesu czy parę kropel cytryny. Jeśli włosy są suche, możesz dodać pół łyżeczki gliceryny w płynie.


Sposób 2 - efekt użycia delikatny

Rozrzedź żel aloesowy wodą demineralizowaną do stanu płynnego, dodaj trochę żelu bambusowego, Przelej do atomizera i miej świetny żel w sprayu. Docenią go posiadaczki włosów kręconych.


Co na to babcia, czyli kilka niekonwencjonalnych sposobów na używanie lakieru:

* Na oczka w rajstopach. Popsikaj sowicie miejsce, w którym doszło do zaciągnięcia.

* Do butów, które farbują. Posikaj lakierem szmatkę i wytrzyj nią buty.

* Na muchy i inne owady. Gdy nie możesz trafić ich gazetą... (przepraszam!)

* Przeciw śladom szminki na odzieży. Usuwa też inne plamy tłustego pochodzenia. Popsikaj mocno przed praniem.

* Aby utrzymać kwiaty cięte w świeżości, spryskaj roślinkę z większej odległości.

Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page