top of page
Szukaj

Uwaga wpadka przy farbowaniu! Jak uratować kolor?


Farbowanie włosów w domu jest obciążone sporym ryzykiem, szczególnie, gdy nie jesteś profesjonalistą lub po prostu nie masz doświadczenia. Jeszcze gorzej, gdy nieudany kolor wyszedł spod ręki fryzjera. Co robić? Zalewanie się łzami nie pomoże. Działaj! Gorzej nie będzie, a nuż uda Ci się poprawić.


Zanim zaczniesz, zapoznaj się z prawem dżungli

Farbowanie włosów to nie magia. To chemia. Każdy kolor ostateczny jest mieszanką koloru wyjściowego, czyli barwników, które są we włosach z barwnikami z farby. Zachodzi reakcja chemiczna. A jak z każdą reakcją bywa, i ta ma swoje ograniczenia.


Warto, nawet po fakcie, zrozumieć, czemu stało sie tak a nie inaczej. Uchroni Cię to przed kolejnymi błędami i uspokoi, że inni... też tak mają.


Oczekiwania

* Całkowita zmiana koloru

Jeśli przychodzisz do fryzjera z czarnymi włosami i oczekujesz, że w ciągu dwóch godzin wyjdziesz jako chłodna blondynka, grubo się mylisz. Nie wystarczą na to nawet 4 godziny. Ba, czasem i kilkanaście wizyt pozostaje bez zadowalających efektów. Kolor blond z farbowanej czerni uzyskuje się przez wiele godzin przez kilka (kilkanaście) spotkań, bardzo pracowicie.


* Gwarancja koloru

Nie ma czegoś takiego, jak gwarancja koloru. Ani producent farby, ani fryzjer nie może zagwarantować Ci, że uzyskasz wymarzony kolor.


Kolor nigdy nie wychodzi taki, jak na wzorniku. Nie ma znaczenia, czy to farba profesjonalna czy drogeryjna. Każde włosy są inne. Nie do końca to rozumiesz? Spróbuję się posłużyć kontrowersyjnym przykładem. Zupa jarzynowa zrobiona z tych samych warzyw zawsze smakuje inaczej...


Chłodne spojrzenie

Odbiór kolorów... Cóż, każde oko może inaczej odbierać kolory. Zdarzało mi się, że klientka wychodząc z ekstremalnie chłodnym, wręcz siwym kolorem włosów, upierała się, że to kolor żółty. Z kolei osoba ze złocistym, ciepłym blondem widziała na swojej głowie kolor "brudnej szmaty".


Czas

Cierpliwość, spokój i brak nadmiernych emocji. Musisz poznać reakcje swoich włosów na dane barwniki. Są gatunki włosów rozjaśniające się lub farbujące na odcienie ciepłe mimo użytkowania odcieni chłodnych. Gdy już wiesz, że Twoje włosy na coś nie reagują, nie próbuj przebić głową muru, spróbuj innej drogi.


Czasem kolor musi popracować, a czasem Ty do niego przyzwyczaić. Czasem sama nie wiesz, co byś chciała...Określenie "ładny" niczego tutaj nie zmienia. Dla każdego ładny jest inny.


Ratowanie odcienia

Możesz bardzo dużo zrobić dla odcienia włosów. Na szczęście... Możesz wybierać spośród różnych metod. Tych mniej i bardziej trwałych. Wybór należy do Ciebie! Oznaczyłam plusami i minusami ich działanie.


Płukanka z drogerii

+ Służy do doraźnego tonowania włosów.

+ Możesz jej dość często używać.

+ Możesz dostosować moc jej działania w zależności od potrzeb.


- Mocno wysusza włosy. Musisz im to zrekompensować treściwszymi maskami.

- Może nierówno chwytać włosy.

- Niewprawnie użyta może wyglądać groteskowo.


Stosowanie płukanki raz w tygodniu, aby podtrzymać odcień, nie jest nadużyciem.


Płukanki są roztworami skoncentrowanymi. Przed użyciem należy rozcieńczyć płaską łyżeczkę płukanki w dwóch szklankach wody.


Płukankę możesz zastąpić domowym sposobem gencjaną.

Przyjmij jedną kroplę na 0,5 litra wody.


Odpowiednio przygotowany pod względem proporcji roztwór ma odcień lawendowo-fioletowy. Jeśli przesadzisz z proporcjami, po płukaniu skończysz z fioletowymi lub niebieskimi pasemkami. Nawet jeśli Ci się to przydarzy, nie panikuj. Mycie szamponem przeciwłupieżowym załatwi sprawę raz dwa.


Rozcieńczoną miksturą spłucz włosy do ostatniego płukania po myciu. Wyciśnij włosy delikatnie z wody - bez obaw, nie będą farbować palców.


Zapienianie

Do korekty odcienia możesz użyć farby. Zabieg ten nazywamy fachowo zapienianiem. Polega na spienieniu farby na wilgotnych włosach tak, jakby to był szampon, ale już po samym szamponie, przed zastosowaniem maski. Musisz tylko wybrać odcień farby korygującej zgodnie z wybranym kierunkiem kolorystycznym i poziom farby zbliżony do obecnego.


Zapienianie trzyma się na włosach kilka do kilkunastu minut - aż włosy zmienią odcień.


+ Korekta jest trwalsza niż przypadku płukanek.

+ Korekta kolorystyczna wygląda subtelnie.

+ Pozwala intensywnie skorygować odcień, jednocześnie rozjaśniając lub przyciemniając włosy.


- Wymaga wprawy w użytkowaniu, w przeciwnym razie może spowodować plamy i brzydki odcień końcowy.


Szampony koloryzujące

To wygodna wersja korygowania odcienia. Efekt jest delikatniejszy niż po płukance, ale może być wzmacniany z mycia na mycie, gdyż maska kładziona po szamponie, wynagradza włosom przesuszenie, które funduje im ten typ szamponu.


* Fioletowy szampon to oferta skierowana do blondynek, których włosy żółkną.

* Srebrny szampon jest przeznaczony do korekty odcienia włosów rudziejących.


* Szampon koloryzujący "do 24 myć" nie jest szamponem tylko farbą!!! Mimo oznaczeń, że to farba nietrwała. Brak trwałości dotyczy tylko blasku. Jeśli przeczytasz dokładnie, zauważysz gwiazdkę przy słowie "blask". Cała reszta jest trwała. Dlatego tego typu koloryzację traktuję nie jak szampon, ale jak klasyczną farbę.


Szamponetki

To takie szampony koloryzujące tylko bardziej rozcieńczone.


+ Dla stawiających pierwsze kroki w korektach kolorystycznych.

+ Bezpieczne dla włosów i dla skóry głowy. Nie działają wysuszająco.

+ Nisko alergizujące.


- Mało skuteczne.

- Kolor na jedno mycie.

- Słabe krycie i słaba korekta odcienia.


Kolor na kolor

Już wiesz czym, teraz przeczytaj, jak.

Wybierz barwnik na konkretny problem.


Niebieski na rudy - płukanka srebrna i niebieska, farby popielate i z "1" po przecinku.

Fioletowy na żółty - płukanka fioletowa, gencjana, farby opalizujące i z "2" po przecinku.

Czerwony na zielony - płukanka czerwona i różowa, farby... lepiej nie.


Rozjaśnianie dobre na wszystko

Gdy wyjdzie Ci kolor za ciemny, za szary, bury, gloniasty... Po prostu brzydki, skorzystaj z kąpieli rozjaśniającej --> KLIK!


Zanim rozjaśnisz, wypróbuj:

* Sposób 1 - soda oczyszczona - do włosów o dobrej jakości

Do dużej porcji odżywki dodaj dwie czubate łyżki sody i zamieszaj. Papkę dokładnie rozprowadź na włosach. Zostaw na 15 minut, umyj ulubionym szamponem, zastosuj maskę lub odżywkę. Kolor powinien się znacznie wypłukać.


* Sposób 2 - aspiryna - do włosów średniej jakości

Do dużej porcji odżywki dodaj tabletkę aspiryny. Postępuj dalej tak, jak ma to miejsce z sodą.


* Sposób 3 - soda lub aspiryna dodana do szamponu - gdy najważniejszy jest kolor.... Ten sposób jest bardzo wysuszający, choć zawsze mniej inwazyjny od rozjaśniania.


* Sposób 4 - naturalnie!

Metody ziołowe to naturalna i bezpieczna forma korekty odcienia.


Ocieplająco podziała:

- płukanka z rumianku. Na szklankę wody przyjmij 2-3 torebki herbaty rumiankowej, poczekaj, aż wystygnie i spłucz nią włosy.

- maska z miodem i cytryną. Pomieszaj 3 łyżki oliwy z oliwek z czubatą łyżką płynnego prawdziwego miodu i sokiem z połówki cytryny. Nałóż ją na suche włosy i potrzymaj w cieple przez godzinę. Potem umyj szamponem oczyszczającym lub przeciwłupieżowym.


Ochładzająco zadziała wywar z korzenia pietruszki.

Przyciemniająco zadziała napar z szałwii.


Aby uniknąć wpadek przy kolejnym farbowaniu, koniecznie zapoznaj się z fryzjerskimi zasadami farbowania --> KLIK!

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page