top of page
Szukaj

Przedziałek. Rzecz nabyta


Przedziałek to miejsce, w którym rozkładają się włosy. U jednych można go zrobić w dowolnym miejscu, u innych włosy układają się tylko w konkretną stronę. Zwykłam powtarzać, że przedziałek, to rzecz nabyta. Nie ma znaczenia, w którym miejscu go zrobisz, fryzura i tak wygląda dobrze... Cóż. Nie do końca jest to prawdą...


Czy wiesz, że Twój przedziałek wiele o Tobie mówi? To, jak układają się na nim włosy świadczy o stanie Twojego zdrowia. Patrząc w przedziałek, mogę ocenić czy masz chorą tarczycę, zespół jelita nadwrażliwego czy anemię. Jak to możliwe?...


Jaki przedziałek jest, każdy widzi

Włosy mają naturalną zdolność do rozkładania się w danym miejscu na głowie. Zdrowe włosy mają jeden przedziałek główny, który jest "przesuwny" i przedziałek, który jest bardziej wicherkiem, z tyłu lub bliżej czubka głowy.


Jeden przedziałek świadczy o dobrym ukrwieniu włosów i zdrowej, elastycznej skórze głowy. Jeśli przedziałków robi się więcej, są nieregularne, to skóra głowy nie jest dotleniona.


Jak wygląda zdrowy przedziałek?

* Zdrowy przedziałek jest regularnie zarośnięty włosami, a przestrzeń "linii przedziałka" jest wąska. Przedziałek, w którym włosy rozkładają się jak krzaki (w różne strony) świadczy o możliwych dolegliwościach hormonalnych organizmu. Włosy rosnące nieregularnie, tworzące puste miejsca, nazywane wysepkami, świadczą o możliwej niedokrwistości. Warto sprawdzić poziom żelaza i wykonać ogólną morfologię.


* Kolor skóry jest neutralny, jasny, beżowy. Skóra nadmiernie różowa, zaczerwieniona świadczy o zwiększonym przetłuszczaniu się skóry głowy. Skóra blada, cienka to automatycznie słabe włosy z tendencją do wypadania.


* Włosy na przedziałku powinny być naturalnie uniesione. Często sterczące w tym miejscu babyhair'y to norma. Psikanie ich lakierem, by "przyklepać" to niezbyt dobry pomysł. Skóra głowy w tym miejscu jest odsłonięta a lakier nie jest zdrowym i bezpiecznym dla niej kosmetykiem. Ryzykujesz podrażnienia, przesuszenie skóry głowy i miejscowe wypadanie włosów!


Na prawo czy na lewo?

Przedziałek powinien być "przesuwny". Oznacza to, że możesz go zrobić w dowolnym miejscu na głowie (a on tam zostanie). Włosy zwykle mają bardziej i mniej ulubione miejsce przedziałkowe, jednak możliwość wykonania przedziałka w dowolnym miejscu na głowie, świadczy o zdrowiu włosów.


Przedziałek wykonujemy na włosach po myciu, gdy są mokre. Po ułożeniu włosów, przedziałek zwykle jest trudny do zmiany.


Linia włosów nad czołem może być różnie ustawiona. U jednych włosy układają się do góry, u innych w dół, u innych na boki. Ktoś ma "dziubek" na środku czoła a ktoś inny "wicherek". Nic w tym złego, taka uroda. Jednak, jeżeli wicherek powstaje nagle - nie było go, a jest... Warto zwrócić uwagę na stan skóry głowy. Zwykle taka sytuacja towarzyszy silniejszemu lub/i przewlekłemu wypadaniu włosów.


Jak dobrać przedziałek do urody?

Przedziałek może poprawić Twoje rysy twarzy lub pogorszyć. Zwykle instynktownie wiesz, która strona jest lepsza. Warto poznać zasady, z których to wynika.


Rysy twarzy

* Regularne, klasyczne rysy twarzy mogą nosić przedziałek w każdym miejscu, także na środku.

* Twarze okrągłe i niesymetryczne najlepiej wyglądają z przedziałkiem z boku.

* Wysokie czoło lepiej ukryć, robiąc przedziałek z boku.

* Buzię wyszczupla przedziałek lekko z boku, bliżej czubka głowy.

* Ostre rysy twarzy, wąskie usta i kwadratowa żuchwa wolą przedziałek z boku.


Po której stronie?

Przedziałek jest podkreśleniem rysów twarzy. Wybierz stronę, po której:

* Twoja jedna brew jest wyżej od drugiej.

* Twoje jedno oko jest większe.

* Kość policzkowa jest bardziej wyrazista, policzek pełniejszy.


Ilość włosów

Jeśli masz nierówną ilość włosów po obu stronach głowy, przedziałek zrób tak, by optycznie załagodzić ten defekt. Zrób przedziałek w miejscu, gdzie włosów jest więcej, rozłożą się równo.


Siwe włosy i odrosty

Czasem trzeba ukryć kępkę siwych włosów lub długo niefarbowany przedziałek. Spróbuj zrobić przedziałek zygzakowaty. To naprawdę pomaga.


Jak podrasować przedziałek?

Fajnie, gdy włosy przy przedziałku są uniesione. Fryzura wygląda wtedy na bardziej gęstą. Zapomnij o tapirowaniu. To już niemodne i zdecydowanie niezdrowe!


Uniesienie włosów u nasady

Możesz pomęczyć się z wałkami lub szczotką, ale są też inne sposoby.


Dla bardzo opornych, płaskich włosów wymyślono specjalne urządzenie stylizujące - rodzaj prostownicy z rolkami do "odginania włosów" przy głowie. Wystarczy ustawić temperaturę i zastosować... na specjalne okazje. Częste użytkowanie skończy się naprawdę źle.


Włosy podniesie całkiem skutecznie suchy szampon. Możesz popsikać nim włosy po suszeniu. Wchłonie nadmiar sebum w ciagu dnia i zadziała jak stylizator. Dobry suchy szampon ma bardzo drobną mgiełkę i nie zawiera alkoholu, np. Klorane Suchy szampon na bazie wyciągu z owsa.


Na wyjątkowe okazje przyda się spirytus salicylowy. Odrobina wtarta we włosy u nasady pięknie je odbije od skóry i odtłuści.


Zawsze warto suszyć włosy głową w dół, to doda im ekstra objetości. Zanim sięgniesz po suszarke, popsikaj włosy niewielką ilością żelu w sprayu. Ma go w ofercie kilka firm, np. Żel-spray Artiste. Daje bezpieczny hold, nie jest tak agresywny jak lakier, nie zawiera szkodliwych oparów i daje naturalny efekt- bez kasku. Znika z włosów po ich ugnieceniu czy przeczesaniu.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page