Zdrowa skóra głowy to zdrowe włosy. Zdrowe włosy nie wypadają nadmiernie. Są pięknie odbite od skóry głowy. Ładnie się układają, szybko rosną. Skoro jednak jesteś tutaj i czytasz ten tekst, to znaczy, że masz problem z włosami. I dobrze, że tu jesteś, bo spróbuję Ci pomóc.
STOP niedotlenieniu naskórka
Niedotlenienie to stan, w którym skórze głowy brakuje odżywienia. Praca mieszków nie jest zachowana.
Jak wyglądają włosy niedotlenione?
Po prostu leżą. Są przyklapnięte, cieniutkie. Takie włosy nie chcą się układać, wyglądają na smutne. Brakuje im gęstości.
Jak wygląda niedotleniona skóra głowy?
Niepracująca skóra głowy jest cienka i delikatna. Bywa, że skóra jest na tyle napięta, że dotyk boli a skóra aż się błyszczy. Jest blada, jakby przezroczysta. Niedotlenienie mieszków sprawia, że włosy zaczynają zanikać. Niedotlenione tkanki słabiej utrzymują włos w pozycji wyprostowanej a tym samym odbitej od nasady.
Co powoduje niedotlenienie?
Nieprawidłowa praca naskórka:
- przesuszenie skóry,
- łojotok
- złuszczanie
Dolegliwości wewnętrzne:
- Wysoki poziom hormonów męskich
- Anemia
- Hiperprolaktynemia
- Choroby i dolegliwości układu pokarmowego
- Cukrzyca, insulinooporność.
START mikrokrążenie
1. Przywróć równowagę hydrolipidową
Nawilżaj skórę głowy. Najlepiej regularnie 2x w tygodniu. Preparaty nawilżające stosuj na noc na skórę głowy.
- Stosuj apteczne preparaty na bazie mocznika, np. Cerkogel 10.
- Stosuj preparaty głęboko nawilżające, np. kwas hialuronowy 1,5% MyVita.
Natłuszczaj skórę głowy. Wystarczy 1-2x w tygodniu.
- Stosuj maski i odżywki do włosów wypadających - podczas mycia rozprowadzaj je również na skórze głowy. Potrzymaj kosmetyk przynajmniej kilka minut na włosach i skórze głowy, np. Seboradin maska do włosów wypadających.
- Korzystaj z preparatów natłuszczających raz w tygodniu lub raz na 3-5 myć. Gdy potrzebujesz tylko lekkiego natłuszczenia skorzystaj ze skwalanu. Możesz kłaść go na skórę głowy prosto z opakowania lub łączyć z bazą nawilżającą, np. kwasem hialuronowym czy żelem aloesowym. (Post o żelach aloesowych znajdziesz na tym blogu). Jeśli potrzebujesz silnego natłuszczenia, do bazy dodaj parę kropel naturalnego oleju jojoba, migdałowego czy macadamia.
2. Oczyszczaj!
Wybierz sposób oczyszczania najbezpieczniejszy dla Twojej skóry głowy. Korzystaj z niego 1x w tygodniu. Szybko zauważysz efekty! Uniesione włosy, dłużej czysta skóra i komfort naskórka oraz lepsze wchłanianie preparatów na porost włosów.
Peeling mechaniczny
Daje bardzo dobre efekty. Zawiera granulki i działa na zasadzie tarcia. Taki masaż pobudza pracę skóry. Nie stosuj peelingu mechanicznego przy skórze podrażnionej i łojotokowej.
Peeling mechaniczny (np., Biolaven) stosuj przed użyciem szamponu. Warto połączyć go z prawdziwym włosowym SPA. Użyj wcześniej preparatu nawilżającego z punktu o nawilżaniu. A po zmyciu głowy szamponem, zastosuj maskę do włosów wypadających, rozprowadzając ją na skórze głowy i na włosach, np. Skrzypovita Pro.
Zrób to sama! Prosty peeling mechaniczny.
Do porcji szamponu dodaj łyżeczkę cukru trzcinowego, nanieś na poprzednio zmoczoną ciepłą wodą głowę i wymasuj skórę, aż do rozpuszczenia się ziarenek.
Nie stosuj w tym celu soli! Jeśli masz dość delikatną skórę głowy, wykonaj peeling cukrowy na bazie odżywki myjącej, np. Sylveco Balsam myjący lub bardzo delikatnego szamponu, np. Sensolium.
Peeling enzymatyczny
Problematyczna skóra głowy będzie zadowolona z kwasów. Wybierz odpowiedni kwas dla potrzeb swojej skóry głowy. Kwasy możesz kupić jako półprodukty i dostosować ich stężenie do swoich potrzeb.
Kilka przykładowych kwasów:
- Bromelaina i papaina to kwasy dla delikatnej, cienkiej skóry głowy. Kupisz go jako półprodukt kosmetyczny. Dobrym zamiennikiem będzie gotowy już preparat z Ecospa - "Enzym z dyni".
- Przy krostkach i nadwrażliwości sprawdzi się kwas laktobionowy. Gotowy kwas laktobionowy kupisz na stronie Fitomedu.
- Kwas mlekowy w niskich stężeniach ma silnie działanie nawilżające i w takim stężeniu kupisz kwas mlekowy również na stronie Fitomedu.
- Kwas salicylowy działa keratolitycznie i będzie skuteczny przy mocniej złuszczającym się naskórku. W aptece dostaniesz go jako gotowy preparat - Salicylol.
Zastępstwo dla peelingu
Gdy masz wrażliwą skórę lub/i boisz się eksperymentować, skorzystaj z szamponu przeciwłupieżowego. Wystarczy, że spienisz taki szampon na kilka minut, zadziała wtedy oczyszczająco - jak delikatny peeling.
- Kwas salicylowy, np. szampon Biokap Belleza.
- Kwas glikolowy, np. Ducray Squanorm.
- Papaina, np. FARMONA JANTAR Szampon peelingujący z wyciągiem z bursztynu
3. Pobudzaj porost!
Wcierki poprawią krążenie a tym samym wzrost włosów.
Prawidłowe stosowanie wcierki
Tak naprawdę nie jest ważne tak bardzo, co stosujesz, ale jak często i w jaki sposób. Każdy preparat będzie skuteczny, jeśli będzie stosowany regularnie czyli 2-3x w tygodniu przez minimum 3 miesiące.
Wcierka musi pozostać na skórze głowy kilka godzin, najlepiej na noc.
Jeśli nie wiesz, co wybrać, wybierz wcierkę o delikatnym działaniu, ale dopilnuj jej regularnego stosowania. Pamiętaj, że skóra głowy reaguje z opóźnieniem, więc pierwsze efekty zauważysz po kilku miesiącach.
Wypróbuj:
- Wypadanie androgenowe - Seboradin Forte Booster Płyn przeciw wypadaniu włosów
- Wypadanie telogenowe - KLORANE Cure de force Kuracja wzmacniająca przeciw wypadaniu włosów
- Wypadanie na tle stresowym - Produkty Bonifraterskie Eliksir przeciw wypadaniu włosów Alchemia Drzew Drzewo Moringa
Bądź cierpliwa!
Skóra głowy reaguje z opóźnieniem na Twoje działania. To nie jest proces "tu i teraz", tylko proces "teraz i za kilka miesięcy". Proces wzbudzania porostu na skórze głowy trwa minimum 4 miesiące. Warunkiem jest zaleczenie problemów trychologicznych przed rozpoczęciem działania aktywującego.
Poniżej efekt "przed i po" dla zaleczonej skóry głowy po prawidłowym wzbudzeniu pracy mieszków. Czas, który upłynął między zdjęciem nr 1 a nr 2 to 6 miesięcy stosowania zaleceń trychologicznych.
________________
ARTYKUŁ NIE JEST SPONSOROWANY. Propozycje kosmetyczne dobieram według własnego uznania.
Comentários