top of page
Szukaj

Pobudzanie porostu włosów. Jak dobrać i prawidłowo stosować wcierkę do skóry głowy?


Jaki kosmetyk wybrać, by pobudzić porost włosów? Jak często go stosować? Jak długo? Czy warto wypróbować kosmetyki naturalne? Czym się kierować, by wybór był jak najlepszy? Te i inne odpowiedzi w tym artykule. Zapraszam!


Na czym polega działanie wcierki?

Wcierka to umowna nazwa dla kosmetyków, które nanosi się na skórę głowy, by aktywować działanie mieszków włosowych. Może to być tonik, serum czy emulsja.


Chociaż nazwa wywodzi się od słowa "wcierać", wcierka nie wymaga działania mechanicznego. Wystarczy aplikacja preparatu na skórę głowy.


Wcierka zawiera substancje aktywne, które wnikają w naskórek i sprzyjają jego odżywieniu. Włosy są wytworem naskórka, zatem prace poprawiające jego stan, wpływają znacząco na stan samych włosów.


Jaka skóra, taka wcierka, czyli jak wybrać wcierkę?

Aby wcierka zadziałała, musi być właściwie dobrana do potrzeb skóry głowy. W przeciwnym wypadku zamiast poprawiać porost, spowoduje łupież, łojotok albo podrażnienie, nasilając wypadanie włosów.


1. Skóra niedotleniona

Skóra głowy słabo pracująca, cienka, twarda, słaba wymaga poprawy krążenia. Wybierz wcierkę rozgrzewającą, która pobudzi krążenie krwi.


Wcierki rozgrzewające, np.:

- spirytus salicylowy,

- olejek kamforowy,

- krople żołądkowe,

- olejek z drzewa herbacianego.


Wcierki rozgrzewające działają bardzo intensywnie. Dobrze jest stosować je na bazie żelu aloesowego, żelu z siemienia lnianego. Jeśli masz dość suchą skórę, dodaj parę kropel wcierki do oleju, np. kokosowego lub jojoba.


Jeśli należysz do odważnych, możesz dodać do swojej bazy wcierkowej parę kropel naturalnego soku z cebuli lub czosnku. Aby uzyskać taki sok, wystarczy przecisnąć cebulę lub czosnek przez praskę.


2. Skóra tłusta

Skóra głowy z tendencją do łojotoku i łupieżu tłustego potrzebuje kosmetyków o lekkiej konsystencji. Skutecznie działają te oparte na naturalnych ziołowych wyciągach. Można je stosować bezpośrednio na skórę głowy.


Hydrolaty, toniki i wcierki ziołowe, np.:

- z oczaru wirgilijskiego,

- nagietka,

- czystka,

- pokrzywy,

- cytryny,

- jałowca,

- kadzidłowca,

- szałwii.


3. Skóra wrażliwa

Musisz działać bardzo ostrożnie. Wybierz jeden preparat i stosuj go przez kilka "wcierań". Jeśli nie wystąpi żadne podrażnienie, możesz włączyć kolejny i stosować je łącznie.


Żel, np.:

- aloesowy,

- ze świetlika,

- na kwasie hialuronowym,

- naturalny z siemienia lnianego.


Tonik, np.:

- ogórkowy,

- owsiany,

- naturalny: z zielonej herbaty, z rumianku, lipy. Możesz wykorzystać ostudzony napar z herbaty i stosować go bezpośrednio na skórę głowy.

- placenta.


4. Skóra sucha.

Suchej skórze głowy posłużą naturalne oleje. Ponieważ to dość długi temat, musi Ci wystarczyć informacja, że olejki ajurwedyjskie to bardzo dobry wybór.


Jak stosować prawidłowo wcierkę na porost włosów?


1. Jak często?

W przypadku wcierek sprawdza się zasada nie tyle, co "często", ile "regularnie" - systematycznie.


Zasada "zbyt często" też nie jest dobra. Skóra potrzebuje odpoczynku jak sportowiec po treningach. Jeśli trenujesz, wiesz, że treningi wykonywane codziennie nie są tak efektywne, jak co te, gdzie ćwiczysz co drugi dzień i masz chwilę na regenerację.


Stosuj wcierki 2-3x w tygodniu. To w zupełności wystarczy, jeśli chcesz zadziałać intensywnie.


Jeśli brakuje Ci czasu, wybierz system, gdzie stosujesz wcierkę 1x na tydzień, ale rób to regularnie, np. w każdą środę. Dużo ważniejsza jest regularność stosowania wcierki niż jej częstotliwość. Skóra się przyzwyczaja do rytuałów, jak Twój żołądek do danej pory jedzenia.


2. Jak długo?

Oprócz regularności bardzo ważne jest, przez jak długi czas stosujesz wcierkę. Czas stosowania wcierki wydłuża się wprost proporcjonalnie do efektów. Dłuższe stosowanie "utrwala efekty". Oznacza to, że cierpliwe stosowanie wcierki przez długi czas maksymalizuje osiągnięte rezultaty pracy nad skórą głowy. Włosy stają się coraz lepiej ukorzenione, a przez to grubsze i lepsze jakościowo.


Skóra potrzebuje około 3-4 miesięcy czasu na wykorzystanie, uaktywnienie i przełożenie na porost włosów substancji aktywnych z zastosowanej wcierki. Dlatego czas działa na Twoją korzyść.


Na wielu wcierkach znajdziesz informację, by stosować je codziennie przez 2 tygodnie. Jeśli się wczytasz, zauważysz info - "minimum 2 tygodnie". Taki typ działania oczywiście też przyniesie efekt, ale doraźny. Efekt takiego stosowania będziesz widzieć też w szybszym czasie, ale będzie mniej trwały, dlatego zaleca się powtórzenie działań po około 2 miesiącach.


Skóra głowy delikatna i nadwrażliwa lepiej reaguje na działania regularne niż uderzeniowe. Nagłe i intensywne działania mogą spowodować podrażnienia.


3. Czas pozostawienia wcierki na skórze głowy.

Wcierki rozgrzewające i naturalne olejki należy stosować w czasie kontrolowanym - od 1-3 godzin, nanoś na skórę głowy przed myciem.


Pozostałe typy wcierek można pozostawić na dłużej. Dobrze, gdy kosmetyk pozostanie na noc. W nocy skóra ulega regeneracji, więc lepiej wykorzysta składniki aktywne.


4. Dodatkowe uwagi.

Stosując wcierkę nie zapomnij, że:


* Skórę głowy należy dokładnie oczyszczać. Raz w tygodniu zrób peeling skóry głowy.


* Jedna wcierka to może być zbyt mało dla wymagającej skóry głowy. Stosuj dwie wcierki zamiennie, uzupełniające się składowo i pod względem działania kierunkowego. Na przykład wybierz wcierkę łagodzącą na aloesie i wcierkę rozgrzewającą na spirytusie, każdą stosuj po 1x w tygodniu.


* Skóra głowy daje znać, gdy coś idzie nietak. Jeśli odczuwasz świąd, pieczenie, masz wysypkę lub krostki po zastosowaniu wcierki, odstaw ją. Nie każda wcierka jest do każdej skóry.Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page