top of page
Szukaj

Zrób porządek w Twoich szamponach! Podziel na kategorie i dostosuj do swoich włosów.

Zaktualizowano: 7 maj 2020


Naucz się miksować kosmetyki z różnymi dodatkami, by stworzyć nowe kosmetyki. To świetny sposób, by zużyć a nawet polubić te kosmetyki, które się nie sprawdzają albo się po prostu znudziły.


Dzielę szampony na trzy podstawowe kategorie. Oceń, którą z nich masz na półce. Szampon zakwaszający, oczyszczający czyli mocny czy miękki - bardzo łagodny.


Jeśli posiadasz szampon zakwaszający...


* Co to jest szampon zakwaszający?

- Szampon oparty na wyciągach owocowych (granat, cytryna, papaya, aloes, ogórek), ekstraktach naturalnych (pokrzywa, tatarak, łopian, melisa, inne zioła) lub/i do włosów farbowanych.

- Płyn do higieny intymnej, który wiele z Was stosuje jako szampon.


* Dlaczego szampon zakwaszający nie nadaje się do codziennej pielęgnacji włosów?

Stosowany zbyt często zmieni Twoje włosy w suche strączki i spowoduje silne plątanie się włosów. Nadużywany może nasilić dolegliwości skóry głowy, takie jak świąd czy łupież. O przekwaszeniu włosów możesz przeczytać w tym poście --> KLIK!


* Jak zmienić działanie szamponu zakwaszającego?

Aby zmienić działanie szamponu zakwaszającego, musisz zmniejszyć udział substancji, które mogą działać ściągająco. Rozcieńczenie go zawsze zadziała.


1. Pomieszaj szampon zakwaszający z szamponem łagodnym (dziecięcym). Proporcje pół na pół lub 3:1 (3 - szampon łagodny, 1 - szampon zakwaszający)


2. Dodaj do porcji szamponu zakwaszającego (bezpośrednio na dłoni) łyżeczkę olejku:

- olej rycynowy przy włosach wysokoporowatych

- olej macadamia, migdałowy przy średnioporowatych

- gliceryna przy włosach niskoporowatych


3. Pomieszaj szampon zakwaszający z płynem micelarnym do oczyszczania twarzy w proporcji pół na pół.


4. Stosuj metodę kubeczkową.

Rozcieńczaj szampon zakwaszający przed wylaniem na głowę. W tym celu rozbełtaj go w pół szklance wody przed zastosowaniem. Do kubeczka możesz też dodać dowolne substancje z podpunktu 1 - 3.


Jeśli posiadasz szampon oczyszczający...

* Co to jest szampon oczyszczający?

Jest to dobrze pieniący się szampon z krótkim składem. Opiera się na działaniu takich substancji jak: Sodium Laureth Sulfates (SLES), Sodium Lauryl Sulfates (SLS), Sodium cocoyl sarcosinate, Cocamidopropyl hydroxysultaine, Ammonium lauryl sulfate.


* Dlaczego szampon oczyszczający nie nadaje się do codziennej pielęgnacji włosów?

Nadużywanie szamponu oczyszczającego powoduje przesuszenie włosów i skóry głowy. Jest to częstą przyczyną stanów zapalnych, świądu i łupieżu. Początkowe świetne działanie przeciw przetłuszczaniu szybko zmienia się w większe przetłuszczanie i dodatkowo złuszczanie naskórka lub/i podrażnienie.


* Jak zmienić działanie szamponu oczyszczającego?

Aby zmienić działanie szamponu oczyszczającego, musisz zmniejszyć udział substancji, które mogą działać przesuszająco.


1. Pomieszaj szampon oczyszczający z szamponem łagodnym (dziecięcym). Proporcje pół na pół.


2. Dodaj do porcji szamponu oczyszczającego (bezpośrednio na dłoni) łyżeczkę olejku:

- olej z nasion baobabu lub/i wiesiołka przy włosach wysokoporowatych

- olej z krokosza bawierskiego, jojoba, pachnotka przy średnioporowatych

- avocado, tamanu, chia, ogórecznik lekarski przy włosach niskoporowatych


3. Pomieszaj szampon oczyszczający z płynem micelarnym do oczyszczania twarzy w proporcji pół na pół.


4. Pomieszaj szampon oczyszczający z maską lub odżywką do włosów. Wystarczy, że dodasz tylko łyżeczkę, a skutecznie zmienisz właściwości szamponu.


5. Stosuj metodę kubeczkową.

Rozcieńczaj szampon oczyszczający przed wylaniem na głowę metodą podaną w szamponie zakwaszającym.


Jeśli posiadasz szampon łagodny...

* Co to jest szampon łagodny?

Jest to szampon delikatny, nawilżający, do wrażliwej skóry głowy, dziecięcy, miękki. Zwykle słabo się pieni.


Opiera się na następujących substancjach w składzie: Decyl Glucoside, Coco-Glucoside, Sodium Cocoyl Isethionate, Sodium Methyl Cocoyl Taurate, Behentrimonium Methosulfate, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Caprylyl/Capryl Glucoside


Nie zawiera SLS ani SLES.


* Dlaczego szampon łagodny nie nadaje się do codziennej pielęgnacji włosów?

Nadużywanie szamponu łagodnego powoduje przemiękczenie włosów i zapychanie skóry głowy. Jest to częstą przyczyną stanów zapalnych, świądu, łupieżu, zwiększonego przetłuszczania i stanów rumieniowych naskórka.


Włosy, które nie są dobrze oczyszczane co kilka myć, przestają prawidłowo przyjmować składniki pielęgnujące z kosmetyków. Stają się niemile w dotyku i przyklapnięte.


* Jak zmienić działanie szamponu łagodnego?

Zmień działanie szamponu na mocniejsze.

1. Pomieszaj szampon łagodny z szamponem oczyszczającym w proporcji pół na pół lub więcej. Zależy jak mocny chcesz mieć szampon.


2. Dodaj do porcji łagodnego szamponu łyżeczkę spirytusu salicylowego. Jeśli jesteś blondynką, możesz zastąpić go wodą utlenioną.


3. Pomieszaj szampon łagodny z tonikiem do cery tłustej.


4. Jeśli potrzebujesz mocniej oczyszczającego szamponu, dodaj do łagodnego szamponu tabletkę aspiryny (tej, co się rozpuszcza w wodzie) lub pół łyżeczki sody oczyszczonej.


5. Jeśli potrzebujesz szamponu do włosów przetłuszczających się, dodaj tabletkę węgla aktywowanego - musisz go rozkruszyć przed połączeniem z szamponem.


6. Jeśli potrzebujesz szamponu o średnim działaniu, połącz szampon metodą kubeczkową z naparem z herbaty ziołowej, np melisy, pokrzywy albo czystka.


7. Jeśli potrzebujesz szamponu pobudzającego porost włosów, połącz szampon łagodzący z paroma kroplami olejku eterycznego, np. z drzewa herbacianego, z łyżeczką kamfory lub kilkunastoma kroplami żołądkowych. Pamiętaj, by dostosować typ szamponu do potrzeb włosów.


Inne problemy z szamponem i możliwe rozwiązania

1. Szamponowi kończy się data ważności.

Nigdy nie stosuj kosmetyków po dacie ważności. Mimo, że szampon wciąż dobrze pachnie, może spowodować silne uczulenie na skórze głowy. Niektóre substancje będą działać rakotwórczo.


2. Szampon brzydko pachnie i nie lubisz go stosować.

Spróbuj poprawić jego zapach, dodając do niego naturalnego olejku eterycznego. Wybierz zapach, który Ci odpowiada i dodaj kilka kropel wprost do butelki. Olejek eteryczny nie przyspieszy psucia się kosmetyku.


3. Szampon nie pieni się, więc nie lubisz go używać.

Spróbuj wstępnie umyć głowę mocniejszym szamponem. Drugie mycie będzie już na czystej skórze głowy, więc z pianą nie powinno być problemów.


Możesz pomieszać porcję szamponu z mydłem w płynie, które stosujesz do rąk, ale dodaj go zaledwie parę kropel, bo działa wysuszające. Postępuj zgodnie ze wskazówkami dla posiadania i dostosowania szamponu łagodnego.


4. Szampon pieni się za bardzo, włosy skrzypią po jego użyciu. Postępuj zgodnie ze wskazówkami dla posiadania i dostosowania szamponu oczyszczającego.


5. Nie lubisz konsystencji swojego szamponu.

Jeśli szampon jest zbyt ciągnący, gęsty postępuj zgodnie ze wskazówkami dla posiadania i dostosowania szamponu łagodnego.

Jeśli szampon jest za rzadki i wylewa się z butli chlustami, musisz go zagęścić. Dodaj do butelki dosłownie szczyptę soli - taka ilość nie będzie wpływać na stan skóry głowy i włosów. Jeśli to nie pomoże, przyda się skrobia ziemniaczana. Pomieszaj pół łyżeczki z porcją lejącego się szamponu.



bottom of page