top of page
Szukaj

Jak pielęgnować włosy przetłuszczające się?


Przetłuszczające się włosy sprawiają całą masę problemów. Jeśli dodatkowo należą do włosów cienkich, katastrofa murowana...

Im więcej się dla nich robisz, tym mniej efektownie się prezentują. Im cięższa maska, tym mniejsza objętość. Brak odżywki to trudny do rozczesania kołtun. Na długości suche, na czubku tłuste i przyklapnięte.

Możesz to zmienić!


Dlaczego łojotok jest niebezpieczny?


Zastój około mieszkowy głęboki. Puste mieszki włosowe.

Łojotok zawiera hormon męski - dihydrotestosteronu, który może indukować wypadanie typu androgenowego u osób, które genetycznie nie mają do tego podstaw.


Jest to stan objawowy, przyczynowo-skutkowy. Mieszek otrzymuje informację, że ma hamować fazę wzrostową włosa. Włos rośnie coraz cieńszy, łatwo wypada.


Nie możesz dopuścić do zalegania łoju w mieszku włosowym. Skóra tłusta, paradoksalnie, powierzchniowo jest skórą suchą, stąd nagminna praca gruczołów łojowych w celu natłuszczenia skóry wciąż odczuwanej jako przesuszonej.

SCHEMAT RÓŻNICY MIĘDZY KROSTĄ A ZASTOJEM ŁOJOTOKOWYM (Grafika poglądowa)

Rysunek A - Krosta

Stan zapalny (na czerwono) obejmuje zewnętrzną część naskórka. Nie zwiększa wypadania.


Rysunek B - Stan zapalny głęboki mieszka włosowego.


Zastój łojotokowy okołomieszkowy głęboki powoduje wypadanie włosów.


Dzieje się tak dlatego, gdyż powoduje ucisk na tkanki towarzyszące, obrzęk, świąd i rozwój głębokiego stanu zapalnego. Sprzyja to rozpadowi mieszka i uśledzeniu jego funkcji na przyszłość. Włos wyrośnie słabszy. Mieszek może ulec bliznowaceniu.


Czym myć tłuste włosy?

Potrzebujesz kilku rodzajów szamponów, ponieważ każdy zadziała na inny problem. Stosuj do każdego mycia inny.


- Szampon mocny - przeciwłupieżowy, który zadziała oczyszczająco.

- Szampon delikatny, który zrównoważy działanie szamponu oczyszczającego.

- Szampon średni o działaniu neutralnymJak wybrać szampon przeciwłupieżowy?

Wybierz szampon przeciwłupieżowy dobrze oczyszczający, o prostym składzie, który nada objętość i pozytywnie wpłynie na gospodarkę skóry głowy.

bezpieczne substancje stosowane leczniczo w szamponach przeciwłupiezowych.


- Pirokton olaminy

Działanie przeciwzapalne, przeciwłojotokowe, przeciwgrzybiczne.

Np., Oliprox, Ziaja Med Kuracja przeciwłupieżowa


Wybierz, jeśli:

* Męczysz się z wypryskami na skórze głowy.

* Twoja skóra głowy nieprzyjemnie pachnie.

* Miewasz drobny, sypiący się łupież.

* Skóra głowy Cię swędzie, gdy zbliża się pora mycia.

- Pirytionian cynku Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Np., Catzy Healing, Novoxidil.

Wybierz, jeśli:

* Masz tłusty łojotok o "mokrym charakterze".

* Zdrapujesz tłuste sebum ze skóry głowy, gdy poskrobiesz placami naskórek.

* Twoja skóra głowy jest zaróżowiona.

* Twoja skóra głowy ma słodkawy, ciężki zapach.- Biosiarka

Działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i keratolityczne.

Np., Ziaja Biosulfo, Joanna Naturia z biosiarką Dr Duda, szampon uzdrowiskowy.


Wybierz, jeśli:

* Masz łojotok twardy, zalegający, grubo-płatkujący.

* Męczy Cię świąd.

* Na skórze pojawiają się strupy i ranki.

- Kwas laurynowy Substancja silnie angażująca układ immunologiczny do pracy. Zmniejsza produkcję łoju w mieszkach włosowych. Skuteczny przy wypadaniu typu androgenowego i przy przesuszonej powierzchniowo skórze głowy. Naturalnie występuje w oleju kokosowym i cynamonowym.


Np. Szampon w kostce konopia i kokos - Herbs & Hydro, Schauma Kids Szampon i żel dla niemowląt


- Dziegieć Dziegieć, choć fatalnie pachnie, jest genialnym preparatem antybakteryjnym i przeciwłojotokowym. Np., Vis Plantis Betula Alba, dr Seidel szampon z dziegciem i biosiarką

Możesz wybrać szampon z ichtiolem. Jego zapach jest przyjemniejszy, ale działanie delikatniejsze, np. Mediket Ictamo, dr Muller IchtyoCare.

Niebezpieczne substancje w szamponach

- Silikony, parafina i wysokie pegi (z wysokim numerem)

Mają działanie komedogenne. Powodują zapychanie naskórka, zamykanie ujść gruczołów łojowych. Często występują w szamponach przeciwłupieżowych dla kobiet, w męskich rzadziej. Już na wstępie obciążają włos, uniemożliwiają jego dokładne oczyszczenie. Sprawdzaj skład pod kątem dimethicone, dimethiconol itp.

- Przekarmienie

Jeden szampon, nawet najlepszy na świecie, nie może być jedynym "składnikiem diety" włosów przetłuszczających się. Skóra szybko przyzwyczaja się, bądź jak kto woli, uzależnia, od jednego rodzaju czynnika leczniczego i przestaje reagować pozytywnie na jego działanie. Ponadto, przyjmuje się, że stosowanie wyłącznie szamponów przeciwłupiezowych do mycia włosów, może opóźniać ich porost.

- Zbyt agresywne działanie

Zaczynaj od prostych substancji czynnych. Ketokonazol, klimbazol, siarczek selenu - omijaj, dopóki nie skonsultujesz potrzeby jego użycia ze specjalistą.

- Konserwanty

Unikaj szamponów, których składy zawierają substancje drażniące, takie jak: Pottasium Methylparaben, Pottasium Propylparaben, Pottasium Benzoate, Alpha-Isomethyl Ionone, Amyl Cinnamal, Citral, Citronellol, Cinnamyl Alcohol, Cinnamaldehyde,

5-bromo-5-nitro-1,3-dioksan, 2-bromo-2-nitropropano-1,3-diol, Hexamethylenetetramine, Quaternium-15, DMDM-Hydantoin, Diazolidiniyl Urea i Imidazolidinyl Urea, Benzylhemiformal.


Masz delikatną skórę głowy? Wypróbuj mycie techniką szampon na szampon. Zastosuj najpierw szampon oczyszczający jako szampon nr 1 do wstępnego oczyszczenia włosów i skóry a następnie szampon miękki lub średni jako nr 2. Tego Ci nie wolno!!!

* Nie przetrzymuj brudnych włosów


Nie przetrzymuj włosów do kolejnego mycia, wierząc, że zaczną się mniej przetłuszczać! To sprawi, że mieszki włosowe będą jeszcze bardziej obłożone, więc włosy zaczną mocniej wypadać. Dodatkowo mogą wdać się infekcje bakteryjne i grzybiczne.


* Nie przesuszaj skóry głowy

Zwykle unikasz stosowania odżywek na skórę głowy, uważając, że jeszcze bardziej ją to przetłuści. Nic bardziej mylnego! Skóra głowy, tak jak skóra całego ciała wymaga warstwy ochronnej. Jeśli jej nie otrzymuje, zwiększa produkcję łoju i... koło się zamyka. Na skórę głowy stosuj odżywki i toniki normalizujące wydzielanie łoju. Znajdziesz takie w aptekach i sklepach z naturalnymi kosmetykami. Możesz również stosować ziołowe płukanki. Zaparz herbatę z pokrzywy, ostudź i stosuj na skórę głowy jak naturalny tonik. Unikaj stosowania na skórę głowy stylizatorów i lakierów! Podrażnienie skalpu zaoowocuje zwiększeniem łojotoku. Możesz stosować suche szampony, ale korzystaj z tych z naturalnym składem, np. Klorane. Nie stosuj ich częściej niż raz na kilka dni.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page