top of page
Szukaj

Jak niedobór żelaza wywołuje wypadanie włosów i co z tym zrobić?


Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne w procesie budowy włosów jest żelazo i z czego to właściwie wynika. Na tyle rzadko, że bagatelizujemy problem niedoborów tego pierwiastka. Tymczasem poziom żelaza

w organizmie jest kluczowy dla prawidłowego procesu wzrostu włosów. Znaczne lub/i długotrwałe niedobory żelaza są przyczyną łysienia, jak również mają silny wpływ na gospodarkę hormonalną, co pociąga za sobą kolejne przyczyny wypadania włosów. W efekcie łańcuch staje się coraz dłuższy i bardziej skomplikowany.


Niedotlenienie organizmu i jego skutki

Żelazo umożliwia organizmowi produkcję hemoglobiny, która z kolei jest białkiem umożliwiającym transport tlenu w organizmie.

Jeżeli ciało nie dysponuje wystarczającym zasobem hemoglobiny, tkanki nie otrzymają wystarczającej ilości tlenu, aby móc efektywnie pracować.


Zatem niedobory żelaza wywołują niedotlenienie w tkankach naskórka i tym samym zmniejszają proces aktywności komórek macierzy w mieszkach włosowych. Tlen jest niezbędnym elementem procesów tych przemian. Zmniejszenie aktywności macierzy przekłada się na zaburzenie porostu włosów.


Niedotlenienie włosów, słaba aktywność łodyg

Moja pacjentka po roku kierunkowej pracy trychologicznej. Wyraźna też poprawa stanu cery.

Hamowanie podziałów w komórkach macierzystych zatrzymuje anagen, czyli proces wzrostowy w cyklu włosowym, wywołując katagen, czyli uśpienie aktywności. Katagen może być przedłużony, więc włosy przestają rosnąć w prawidłowym tempie. Włosy rosną w tempie około 1 cm na 1 miesiąc. W przypadku anemii przyrost ten może zmniejszyć się do 1/3! Przejście włosów do telogenu całkowicie zatrzymuje porost części z nich, co przejawia się jako miejsca przerzedzeń i zgładzeń naskórka. Telogen wywołany niedoborem żelaza może być potem oporny w procesie przywracania anagenu.


Wpływ niedoborów żelaza na włosy

Charakterystyczny dla niedoborów żelaza jest białawy odcień skóry głowy. Widać to szczególnie podczas wykonywania zdjęć tkanki naskórkowej, wydaje się wręcz prześwietlona. Silnie odbija światło.

Hemoglobina nadaje krwi czerwony kolor, więc niski poziom żelaza sprawia, że wysycenie barwnikiem jest niższe, stąd ogólna utrata zdrowego kolorytu skóry u osób z anemią.Łysienie w przebiegu anemii, nasilona bladość tkanki

Zaleczenie w procesie trychologicznym

Ze względu ograniczenia dostarczanej ilości tlenu do włosów, stają się one słabe i suche, co przejawia się pogorszeniem ich blasku. Zwiększa się ilość siwizny a sam kolor włosów od skóry staje się jakby przezroczysty.


Zauważa się również, że u osób z anemią rzadko występuje łysienie androgenowe, natomiast u osób z łysieniem androgenowym anemia jest częstym elementem towarzyszącym. Łysienie androgenowe jest rodzajem łysienia telogenowego.


Wypadanie na tle niedoborów żelaza, przypominające złudnie łysienie androgenowe

Ta sama pacjentka po zaleczeniu w procesie trychologicznym

Anemia nasila również tkliwość skóry głowy oraz stany złuszczania.


Anemia to także zwiększenie podatności organizmu na niedoczynność tarczycy, gdyż

niedobór żelaza wywołuje zmniejszenie konwersji hormonu T4 do T3 oraz nasila wydzielanie poziomu tyreotropiny w organizmie. Często po zaleczeniu anemii, poziom TSH wraca do normy.


Normy żelaza

Poziom żelaza u kobiet zwykle intensywnie waha się w trakcie cyklu miesiączkowego i obniża wraz z menstruacją. Wahania te są naturalne i nie powinny być powodem do niepokoju, o ile (!) poziom żelaza nie spada poniżej normy. Zakres prawidłowy mieści się w przedziale 11–33 µmol/l lub 60–180 µg/dl. Wyniki poniżej normy są już zaburzeniem wpływającym na zdrowie, z punktu widzenia trychologicznego normy żelaza są jednak wyższe i plasują się od około 25 µmol/l lub około 110 µg/dl. Niższe wartości uniemożliwiają prawidłową pracę mieszków i budowę skóry głowy.


Prawidłowy trychologicznie poziom hemoglobiny to przynajmniej 13,6 g/dl.

Łagodną anemię stwierdzamy, gdy stężenie hemoglobiny wynosi od 10 do 12 g/dl.


Co ważne, proces trychologiczny jest na tyle indywidualny u różnych pacjentek, że poziom prawidłowy dla pracy mieszków może być dla danej skóry głowy nieco wyższy lub niższy.Przyczyny niedoborów żelaza

Problemem podstawowym są zaburzenia wchłaniania na tle nieprawidłowości probiotycznych, np. w przebiegu dysbiozy, SIBO czy candidy.

Towarzyszą im często uporczywe biegunki, infekcje bakteryjne i stany zapalne związane z przewodem pokarmowym, co przekłada się bezpośrednio na wchłanianie także witamin z grupy B. Ich niedobory są częstą przyczyną anemii


Niebezpieczne dla poziomu żelaza są także niektóre leki, zwłaszcza z grupy inhibitorów pompy protonowej oraz antagoniści receptora H2, stosowane nierzadko w długotrwałym leczeniu zgagi, antybiotyki oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mogą nasilać nadaktywność Helicobacter pylori lub/i Clostridium Difficile.


Poprawę wchłaniania żelaza przyniesie także powstrzymanie się od picia kawy czy herbaty Zawierają one taninę, która wchodzi w reakcję z żelazem i hamują jego wchłanianie z przewodu pokarmowego. Negatywnie na wchłanianie żelaza wpływa też czerwone wino. Należy ostrożnie postępować z błonnikiem pokarmowym oraz ograniczyć podaż zbóż (także płatki owsiane, otręby, soja).


Co zrobić, aby podnieść poziom żelaza?

Spośród soli żelaza fumarany, glukoniany i siarczany żelaza dwuwartościowego wchłaniają się lepiej niż cytryniany i siarczany żelaza trójwartościowego. Zdecydowanie większą przyswajalnością od wyżej wymienionych związków charakteryzują się chelaty (np. diglicynian żelaza).


Wspierające działanie na przyswajalność żelaza mają m.in.:

  • witamina C - najlepiej nie mniej niż 1000 mg dziennie,

  • B6 (pirydoksyna) - dziennie nie mniej niż 1,3 mg,

  • B9 (kwas foliowy) - dziennie nie mniej niż 400 µg,

  • B7 (biotyna) - dziennie nie mniej niż 5 mg,

  • B12 - dobór dawki w zależnie od zapotrzebowania organizmu, przy niedoborach zwykle średnio 500/1000 µg dziennie,

  • Lactobacillus plantarum 299v

Aby podnieść poziom żelaza, a tym samym mieć lepszą morfologię oraz ferrytynę, koniecznie musisz zaleczyć jelita. Wykonaj szereg badań diagnostycznych, jeżeli miewasz stale problemy wzdęciowe, biegunki/zaparcia, mdłości, odczuwasz dyskomfort układu pokarmowego. Zacznij od badania kału na pasożyty i na Giardia Lamblia (częsta przyczyna anemii), koniecznie oznacz też krew utajoną w kale. Konieczne może okazać się tez oznaczenie poziomu kalprotektyny, CRP i OB oraz badań z zakresu wątrobowego.


Pośrednie działanie wykazuje też maślan sodu, który wywierając efekt troficzny, przyspiesza gojenie i regenerację nabłonka jelitowego.


Ważna będzie też odpowiednia dawka. Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na żelazo wynosi 18 mg u kobiet i 10 mg u mężczyzn, u kobiet ciężarnych wzrasta do 26 mg.

Włączając żelazo do suplementacji przy niedoborach, zadbaj, aby to był lek a nie suplement diety. Leki OTC bardzo dobrze sprawdzają się przy nawet dość dużych niedoborach żelaza. Jednak dawka powinna zostać dobrana przez specjalistę. Jeżeli anemia jest znaczna może być konieczna konsultacja u hematologa oraz włączenie żelaza na receptę.


Jeżeli źle tolerujesz apteczne żelazo w tabletkach, lepiej skorzystaj z żelaza w płynie. Bardzo skuteczny jest dostępny na receptę Feroplex.


Warto wspomagać się w sposób naturalny. Bardzo skuteczne są ekstrakty naturalne, np.

- Burak, Czarna porzeczka, Jarmuż, np. EKA-Medica, Oleofarm

Należy je pić regularnie zgodnie z dawkami podanymi na opakowaniu.

Alternatywą są też tabletki ze sproszkowanej wątroby a w przypadku wegetarian i wegan algi, np. spiruliny i chlorella.


Wcierki przy anemii

Anemia to słabe przewodzenie w macierzach, cienki włos i delikatna skóra. Aby wzbudzić proces potrzebuje preparatów, które zadziałają na skórę głowy łagodnie!


Każdy z poniższych kosmetyków ma działanie neutralne dla skóry głowy i ładnie przygotuje ją na porost. Oznacza to, że mieszki wejdą w proces intensyfikacji aktywacji bez podrażnienia. To taki przedstart przed hodowaniem włosów.


Aby wcierka "zrobiła to, co ma zrobić", czyli wzmacniała skórę głowy i sprawiała, że dalsze działania będą skuteczne, stosuj ją pełne dwa miesiące. Przy każdym kosmetyku podałam częstotliwość stosowania.


Zawsze istnieje ryzyko nadwrażliwości na jakaś substancję czynną.
Nie stosuj preparatu, w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników.


Marion Enjoy Fruit Odżywka Wcierka Do Skóry Włosów Wzmacniająca


Sposób użycia: Stosuj 3 razy w tygodniu.


Składniki i ich działanie w preparacie: Aqua, Hippophae Rhamnoides Fruit Juice (sok z owoców rokitnika zwiększa elastyczność skóry), Propylene Glycol (nawilżacz), Propanediol (natłuszczacz), Betula Pendula Sap (sok z brzozy działa przeciwzapalnie i bakteriostatycznie), Equisetum Arvenise Extract (wyciąg ze skrzypu polnego poprawia gojenie naskórka ), Biotin (biotyna reguluje funkcje gruczołów łojowych), Phytic Acid (antyoksydant wzmacniający naskórek, pogrubia z czasem łodygę włosa), Dextrin (absorbent, pomaga zmatowić skórę), Citric Acid, Polysorbate 20, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Parfum, Sodium Hydroxide, Limonene, Linalol, Alpha-Isomethyl Ionone.


Potencjalne minusy: może uczulaćFRATTI Wcierka przeciw wypadaniu włosów szungit plus krzem


Sposób użycia: Stosuj 4 razy w tygodniu.


Składniki i ich działanie w preparacie: Aqua with shungite infusions (silny antyoksydant, wzmacnia proces pracy naskórka, pogrubia z czasem łodygę włosa), Arctium Lappa Root Extract (grzybobójczy, przeciwdziała łupieżowi, świądowi, wzmacnia cykl włosowy), Betaine (poprawia wchłanialność substancji aktywnych), Xylitylglucoside/Anhydroxylitol/Xylitol (silne wzmocnienie nawilżenia przy łuszczeniu naskórka), Lactic Acid, Citric Acid, Malic Acid (działanie złuszczające przy łupieżu i tendencji do zanieczyszczenia naskórka), Camelia Sinesis Leaf Extract, Tocopheryl Acetate, Panthenol, Caffeine, Glycerin, Hydrated Silica, PEG - 40 Hydrogenated Castor Oil, Niacinamide, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Tetrasodium EDTA, Parfum.


Potencjalne minusy: może wysuszać suchą skórę głowy

BIOUP Be Happy - esencja do skóry głowy


Sposób użycia: Stosuj 3 razy w tygodniu.


Składniki i ich działanie w preparacie:

Aqua, Glycerin (działanie okluzyjne, zapobiega przesuszeniu), Propanediol (natłuszczacz), Hydrolyzed Soy Protein (działa okluzyjnie, zmiękcza), Caesalpinia Spinosa Gum (działa okluzyjnie, zmiękcza, poprawia cykl wzrostu włosa), Glycine Soja Germ Extract (działa kojąco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie), Triticum Vulgare Germ Extract (poprawia gojenie, chroni naskórek przed słońcem), Scutellaria Baicalensis Root Extract (działanie przeciwzapalne, łagodzące, przeciwbakteryjne), Phyllanthus Emblica Fruit Extract (działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne, przeciw bliznowaceniu mieszków), Arginine (łagodzi objawy AZS), Lactic Acid (wspomaga zmiękczanie i złuszczanie naskórka przy zaleganiu rogowym), Tropaeolum Majus Flower Extract (pobudza odbudowanie naskórka i syntezę kolagenu), Panthenol (stymuluje przebudowę skóry głowy cienkiej i napiętej, obolałej), Niacinamide (działa przeciwzapalnie, łagodzi podważenia/ból skóry, wzmacnia), Hedera Helix Extract (działanie przeciwzapalne, tonizujące), Hamamelis Virginiana Leaf Extract/ Arnica Montana Flower Extract, Hypericum Perforatum Flower Extract/ Aesculus Hippocastanum Seed Extract/ Vitis Vinifera Leaf Extract (działanie wzmacniające naskórek), Polyglyceryl-4 Laurate/Sebacate, Polyglyceryl-6 Caprylate/Caprate, Citrus Limon Peel Oil, Cupressus Sempervirens Leaf Oil, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Gluconolactone, Calcium Gluconate, Benzyl Alcohol, Dehydroacetic Acid, Limonene, Citral.


Potencjalne minusy: może przeciążać skórę głowy z tendencją do przetłuszczania sięNeboa Microbiome Care, wcierka do skóry głowy


Sposób użycia: Stosuj 3 razy w tygodniu.


Składniki i ich działanie w preparacie:

Aqua, Glycerin (działanie okluzyjne, zapobiega przesuszeniu), Betaine (zmiękcza skórę, poprawia wchłanianie substancji aktywnych), Polyglyceryl-4 Caprate (lekki natłuszczacz), Lactobacillus Ferment, Niacinamide (działa przeciwzapalnie, łagodzi podważenia/ból skóry, wzmacnia), Inulin (działanie przeciwzapalne i łagodzące), Alpha-Glucan Oligosaccharide (utrzymuje nawilżenie, zmniejsza łuszczenie i pękanie suchej skóry), Panthenol (stymuluje przebudowę skóry głowy cienkiej i napiętej, obolałej), Equisetum Arvense Leaf Extract (pobudza metabolizm skóry i wzmacnia tkankę i jej gojenie), Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citric Acid, Benzyl Alcohol, Dehydroacetic Acid, Parfum.


Potencjalne minusy: nie nadaje się do tłustej skóry głowy


Seboradin Forte Booster


Sposób użycia: Stosuj 4 razy w tygodniu.


Składniki i ich działanie w preparacie:

Aqua, Propylene Glycol (nawilżanie), Glycerin (działanie okluzyjne, zapobiega przesuszeniu), Polyacrylate Crosspolymer-6 (składnik filmotwórczy), PEG-40 Hydrogenated Castor Oil (funkcja odtłuszczająca, absorbująca pot), Serenoa Serrulata Fruit Extract (działanie antyandrogenowe, regulujące funkcje naskórka, uaktywniającej fazę wzrostową), Magnesium Aspartate (magnez, silnie wspomaga procesy metaboliczne naskórka), Zinc Gluconate (silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne), Copper Gluconate (antyoksydant, regeneruje, stymuluje syntezę kolagenu), Pentylene Glycol (zmiękcza, nawilża), Ethanol, Pisum Sativum Sprout Extract (wyciąg z zielonego groszku, zmiękcza, nawilża), Parfum, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate.


Potencjalne minusy: może przesuszać suchą skórę głowy


Natura Siberica

Anti Hair Loss Serum Snow Leopard


Sposób użycia: Stosuj 3 razy w tygodniu.


Składniki i ich działanie w preparacie:

Aqua, Niacinamide (działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia/ból skóry, wzmacnia), Glycerin (działanie okluzyjne, zapobiega przesuszeniu), Caprylyl/Capryl Glucoside (działanie oczyszczające skórę), Sodium Cocoyl Glutamate (delikatnie odtłuszcza naskórek, pochłania nadmiar sebum), Pyridoxine HCl (zmniejsza wydzielanie sebum, przyspiesza gojenie), Caffeine (wzmacnia naskórek), Arctium Lappa Root Extract (grzybobójczy, przeciwdziała łupieżowi, świądowi, wzmacnia cykl włosowy), Eleutherococcus Senticosus Extract (ekstrakt z żeń szenia, działanie stymulujące prawidłową prace naskórka i mieszków), Urtica Dioica Extract (działanie przeciwzapalnie, antyseptyczne), Zingiber Officinalis Root Extract (imbir - działanie antyseptyczne, przeciwwirusow, przeciwzapalne i wzbudzające), Salvia Officinalis Leaf Extract (zmniejsza wydzielanie potu, działa przeciwłupieżowy), Panthenol (stymuluje przebudowę skóry głowy cienkiej i napiętej, obolałej), Juniperus Communis Fruit Extract (jałowiec, działanie antyseptyczne i bakteriostatyczne), Taurine (poprawia wchłanialność substancji odżywczych), Abies Sibirica Needle Extract (jodła syberyjska działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze), Calendula Officinalis Flower Extract (nagietek, działanie przeciwzapalne), Achillea Millefolium Extract (krwawnik, działanie przeciwzapalne), Diplazium Sibiricum Leaf/Stem Extract, Epilobium Angustifolium ExtractWH, Melilotus Albus Flower/Leaf/Stem Extract, Menthol (niewielka ilość, delikatne działanie wzbudzające), Glyceryl Caprylate, Citric Acid, Polyglyceryl-6 Oleate, Sodium Surfactin, Benzyl Alcohol, Ethylhexylglycerin, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Parfum, Juniperus Communis Wood Oil, Limonene.


Potencjalne minusy: może przesuszać suchą skórę głowy, możliwe uczulenia


Long4Hair Serum stymulujące wzrost włosów


Sposób użycia: Stosuj co 2gi dzień.

Aplikacja najlepiej na wilgotną skórę głowy po myciu.


Składniki i ich działanie w preparacie:

Aqua, Propylene Glycol (funkcja nawilżająca), Alcohol (działanie odtłuszczające, wspomagające wchłanianie preparatu), Panthenol (stymuluje przebudowę skóry głowy cienkiej i napiętej, wrażliwej), Pyrrolidine 2,6-Diaminopyrimidine Oxide (prekursor minoksidilu, silne działanie uaktywniające mieszki), Lactic Acid wspomaga zmiękczanie i złuszczanie naskórka przy zaleganiu rogowym), Urea (pobudza i wspiera regenerację naskórka, nawilża), Argania Spinosa Kernel Oil (natłuszczacz), Disodium Phosphate (stabilizator pH), Polysorbate 20, Biotin (reguluje pracę gruczołów łojowych), Citric Acid, Allantoin, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate.


Potencjalne minusy: nie może być stosowany dłużej niż parę miesięcy, wymaga potem zmiany na silniejszy preparatComments


Commenting has been turned off.
bottom of page