top of page
Szukaj

Dlaczego włosy wypadają. Kiedy kończy się wypadanie, a zaczyna łysienie?


Włosy wypadają, muszą, taka jest ich natura. Rosną, wypadają, wyrastają nowe i tak w kółko. Ale zdarza się, że nagle zaczyna wypadać ich więcej... Dużo więcej. Znajdujemy je wszędzie, zatykają spływ... To prawdziwy koszmar. Kiedy należy zacząć się martwić?


Aby opanować wypadanie włosów, musisz zrozumieć jego złożony proces. Przeczytaj koniecznie!


Wypadanie włosów


Norma

Dziennie tracimy około 100 włosów. Jedni trochę więcej - nawet 150, inni trochę mniej - około 60 dziennie. To proces indywidualny, zależny od ilości włosów na naszej głowie. Im naturalnie mamy ich więcej, tym większa musi zachodzić wymiana.


Wypadanie a łysienie. Wypadanie to nasilone wypadanie włosów. Przedłużające się nasilone wypadanie włosów oraz bardzo silne wypadanie nazywamy łysieniem.


Zdarza się, że włosów nagle wypada więcej, na przykład zamiast codziennie 100, pojawia się 150 (zwiększone wypadanie). Jeśli to tylko pół raza więcej niż normalnie, prawdopodobnie nie dzieje się nic złego. Takie wypadanie zwykle trwa niezbyt długo - miesiąc, może półtora.


Niepokojącym objawem jest moment, gdy odczuwasz drastyczne zwiększenie ilości wypadających włosów - dwukrotne 200 włosów dziennie (nasilone wypadanie), a nawet trzykrotne - 300 włosów dziennie (od tej ilości zaczyna się już proces łysienia).


Żywot włosa poczciwego

Włosy podlegają cyklowi życiowemu, który dzieli się na trzy fazy.


* Anagen -faza pierwsza, wzrostowa. Włos w tej fazie rośnie od 2 do 8 lat, choć zwykle jest to do 6 lat u kobiet i do 4 u mężczyzn. Gdyby Przeliczając to na średnią długość włosów, przyjmując 1 cm wzrostu miesięcznie, wychodzi nam (po zaokrągleniu) maksymalnie 75 cm centymetrów włosów, czyli długość do pasa/do pośladków. Niektóre z nas mają tak zaprogramowane mieszki, że nie zapuszczą włosów dłuższych niż do ramion, bo ich włosy żyją tylko 2 lata. W takim wypadku należy skupić się na przedłużeniu fazy aganenowej włosa. Dotyczy to również wypadania adrogenowego.


* Katagen to druga faza, to czas gdy włos jest w skórze, ale przestaje rosnąć. Czeka na obkurczenie korzenia do wyglądu kuleczki. To czas, gdy włos jeszcze żyje, ale już przygotowuje się do wypadania.


Jeśli wyrwiesz włos w fazie katagenu, może nigdy nie odrosnąć. Razem z korzonkiem wyrwaniu ulegnie część aktywna mieszka -macierz, która zajmuje się produkcją włosa. Nie rwij teraz włosów z głowy! Spokojnie. Wyrwanie włosa w fazie katagenu boleśnie poczujesz. To nie są te włosy, które wyczesujesz normalnie szczotką czy podczas mycia. Włosy wyrywa bolesne szarpanie, tapirowanie i zbyt ciasne upięcia, które odczujesz jako ból mieszków włosowych.


* Telogen to trzecia faza, zwany jest okresem uśpienia włosa. Łodyga odrywa się od brodawki, która go produkuje, ale w tej fazie włos wciąż jeszcze jest na naszej głowie. I będzie przez okres 2 do 4 miesięcy. Potem wypchnie go nowy włos lub sam wyleci podczas mycia.


Trzeba wiedzieć, że włosy są przygotowywane do wypadania przez 2-3 miesiące a nie z dnia na dzień.

Dlatego, gdy wypadają, nie można zatrzymać ani cofnąć tego procesu. Włosy, które mają wypaść, wypaść muszą. Te rzeznaczone do odrzucenia nie są już odżywiane, nie można ich przymocować z powrotem. 


Tak też działa znane nam "wypadanie sezonowe". Nagła zmiana nasłonecznienia powoduje zwiększone wypadanie. U jednych jest to nagłe odcięcie podaży witaminy D3, a u innych organizm otrzymując jej duże dawki "rezygnuje" z gorszych jakościowo włosów, nie zdając sobie sprawy z tego, że lato za chwilę się skończy i wróci dopiero za rok...


Dlatego, jeśli kończy się październik, to moment, gdy włosy zaczęły przygotowania się do zwiększonego wypadania to koniec sierpnia. W połowie września, na początku października doświadczamy już tego efektów, wyjmując włosy z odpływu.


Wypadanie anagenowe a telogenowe

Wypadanie włosów w anagenie jest umowne, bo niemożliwe. Włosy w anagenie rosną. Jednak, jeśli rośnie ich mniej niż powinno, mamy do czynienia z wypadaniem anagenowym. Wypadanie anagenowe to też takie, gdzie faza wzrostowa włosa jest szalenie krótka a mieszek ulega miniutaryzacji (wypadanie androgenowe).


Wypadanie włosów telogenowe również jest umowne, bo wszystkie włosy ostatecznie wypadają w telogenie. Jeżeli wypada więcej włosów niż wyrasta, to też... niedobrze.

 

KAŻDE WYPADANIE WŁOSÓW MOŻNA I WARTO LECZYĆ. PRAWIDŁOWO POSTAWIONA DIAGNOZA I ZAANGAŻOWANIE PACJENTA TO BARDZO DOBRE EFEKTY!Przyczyny wypadania włosów


* Odstresowe wypadanie włosów

Bardzo silny stres, uraz psychiczny, nerwowy okres, zmartwienia, dieta mogą dać o sobie znać w postaci wypadania włosów. Zdarza się, że nawet po prawidłowo przeprowadzonej diecie, włosy wypadają. To naturalna reakcja organizmu, bo traktuje to jak stres. Wraz ze zrzuconymi kilogramami, zrzucane są też włosy.


Postresowe wypadanie ma miejsce około 3 miesięcy po sytuacji stresowej, dlatego nieraz nie kojarzysz go z tymi wydarzeniami a za winowajcę uznajesz nowo kupiony szampon czy wcierkę.


Dlaczego stres powoduje wypadanie włosów?

Wypadanie odstresowe uwarunkowane hormonalnie. Stres to podwyższenie stężenia kortyzolu we krwi. Pociąga to za sobą zwiększone zużywanie niektórych witamin, szczególnie D3, A, E, B6 oraz pierwiastków, takich jak magnez czy cynk. W efekcie powstają ich niedobory. Organizm zaczyna oszczędzać, oszczędza na włosach. Oszczędza na skórze, która najpierw staje się utwardzona, przesuszona. aby sobie z tym poradzić, wydziela większą ilość łoju. Łój, niedotlenienie mieszków i zmęczony organizm to prosta droga do wypadania włosów...!


* Kontaktowe wypadanie włosów

Zdarza się, że skóra reaguje alergicznie na składniki zawarte w środkach chemicznych do farbowania włosów czy odżywiania, np. po farbowaniu, rozjaśnianiu, użyciu nowej maseczki, odżywki. Czasem przyczyną jest niewłaściwy szampon czy zmiana wody w kranie na bardzo twardą, osadową.


Zwykle takiemu wypadaniu towarzyszą stany podrażnieniowe, takie jak strupy i świąd. Czasem to tylko "niewinny" łupież, czasem drobne płatkowe złuszczanie lub miejsca o charakterze czerwonych atopowych plam. Nie wolno tego lekceważyć. Nieleczone zmiany lubią się zaostrzać.


Mnie osobiście zdarzyło się wypadanie w wyniku uczulenia na... wsuwki do włosów. Jestem uczulona na nikiel. W tamtym czasie zapuszczałam włosy i podpinałam je wszędzie wsuwkami. Skóra okropnie mnie swędziała, robiły się wybroczyny. Włosy wypadały masowo, w miejscach wpięć porobiły się przerzedzenia. Teraz noszę wsuwki wyłącznie pomalowane. 


Czasem nie ma objawów ze strony skóry głowy, ale jest wypadanie. Podrażniający produkt sprawił, że


* Łojotokowe wypadanie włosów


CHARAKTERYSTYCZNY TYP WŁOSÓW PRZY WYPADANIU NA TLE ŁOJOTOKOWYM. WIDOCZNE SŁABE TRZYMANIE SIĘ WLOSÓW W MIESZKACH I "ROZWARSTWIONY" PRZEDZIAŁEK.

Wypadanie łojotokowe może mieć różne podłoże. Czasem zwiększenie wydzielania łoju, lub odwrotnie, zmniejszenie jego wydzielania, związane jest z niewłaściwą pielęgnacją skóry głowy, zabiegiem fryzjerskiem, stresem, hormonami. Ale, dla skóry głowy wszystko jest białe lub czarne. Białe to zdrowa skóra, czarne to podrażnienie. Podrażniona skóra broni się. Wydziela zwiększą ilość sebum, a z wierzchu przesusza się, tworząc "ochronną skorupę". Znacznie ogranicza to pracę mieszków włosowych, przytyka je i sprawia, że włos obumiera i wypada.


Uwaga na łupież. Łupież to też zmiana łojotokowa!

Łupież suchy może zmienić się w tłusty, a tłusty przejść w łojotokowe zapalenie skóry. Te dolegliwości często wywołują drożdżaki. Skutecznie radzą sobie z nimi szampony dermatologiczne przeciwłupieżowe dostępne w aptekach.


Z naturalnych sposobów warto wypróbować ziołowe płyny z apteki o działaniu odkażającym, np. Aloevit Płyn odżywczo-wzmacniający, albo wykorzystać olejek z drzewa herbacianego, nacierając nim skórę głowy na godzinę przed myciem przez kilka myć pod rząd.


* Androgenowe wypadanie włosów


FAZY WYPADANIA ANDROGENOWEGO. DZIAŁANIE ANTYANDROGENOWE JEST NAJSKUTECZNIEJSZE I NAJEFEKTYWNIEJSZE NAJPÓŹNIEJ W W FAZIE II-1.

Wypadanie androgenowe obserwuje się między 20 a 30 rokiem życia. Wypadają włosy z czubka głowy, przedziałek rozszerza się. Przerzedzenie zajmuje z czasem coraz szerszy pasek.


Włosy odrastają coraz drobniejsze i słabsze. Jeśli nie zadziałasz, z czasem przestaną odrastać.


Przyczyną tego wypadania jest nadwrażliwość osobnicza na testosteron, który jest hormonem naturalnie występującym u obu płci.


Jest to reakcja autoimmunologiczną, powodująca zamieranie mieszków włosowych. 


* Zaziębienie skóry głowy!


MINIATURYZACJA MIESZKA WŁOSOWEGO. PO LEWEJ MIESZEK ZDROWY, PO PRAWEJ SKURCZONY, NIEDOTLENIONY. ŚRODKOWY MIESZEK - FAZA PRZEJŚCIOWA.

Skórę głowy możesz zaziębić, gdy wymoczysz ją w lodowatej wodzie, czy wystawisz na mróz. I to wcale nie bajka.


Zmarznięte mieszki włosowe kurczą się, dopływ krwi jest odcinany, a tym samym przepływ składników odżywczych, nieodżywiany włos obumiera.


Tak samo działa na mieszki włosowe narkoza.
Anemia


PRZEDZIAŁEK CHARAKTERYSTYCZNY DLA WYPADANIA TOWARZYSZĄCEGO ANEMII

Niedobór żelaza lub/i ferrytyny może skutecznie sprzyjać wypadaniu włosów.


Sprawdź poziom żelaza i ferrytyny z krwi, razem z wynikami morfologii stworzą obraz faktycznego stanu organizmu.


* Hormonalne wypadanie włosów

W czasie ciąży organizm kobiety produkuje dużo estrogenów. To często sprawia, że włosy praktycznie przestają wypadać. Robią się bardzo bujne i piękne. Niestety nie na zawsze. Już w 3-4 miesiące po porodzie, te które miały wypaść w czasie ciąży, wypadają teraz. Masowa ich utrata jest dla kobiety przerażająca, ale to zupełnie naturalny proces, który sam minie. Utrata włosów może trwać bardzo długo, przez cały okres karmienia piersią, a więc nawet do roku.

OBRAZ WYPADANIA NA TLE HORMONALNYM

Włosy należy w tym czasie regularnie podcinać, wzmacniać organizm od środka, nie dopuszczać do pojawienia się niedoborów.


Włosy będą wypadać silnie również po poronieniu oraz odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.


Bardzo silnie na stan włosów wpływają hormony tarczycy. Ich wahania sprzyjają przesuszeniu skóry głowy. Zachodzi reakcja typu mix - łączy się wypadanie typu odstresowego, z hormonalnym i łojotokowym. Takie combo daje silny ubytek pięknych do tej pory włosów.


Łamanie się włosów a wypadanie

Przyjrzyj się dobrze włosom, które wypadły. Jeśli mają na swoich końcach charakterystyczne zgrubienia-kulki, to znaczy, że po prostu przeszły wszystkie fazy wzrostowe. Jeśli nie mają , to znaczy, że się zwyczajnie złamały. Wówczas należy zadbać o nie pod kątem zniszczeń, a nie wypadania!


Przede wszystkim nie wpadaj w panikę, to kolejny stres, który przedłuża i utrudnia leczenie!


___________________________________________________________________

Uprzedzając pojawienie się tysięcy zapytań na moim Instagramie i poczcie o to, jak postępować, gdy wypadają włosy, od razu obiecuję, że pracuję już nad odpowiednim postem :)


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page