top of page
Szukaj

Amatorze, mieszaj profesjonalnie! Zasady mieszania farb. Dla opornych.

Mieszanie farb z kilku różnych opakowań to zadanie dla profesjonalisty. Jeśli jednak zapoznasz się z podstawowymi zasadami, unikniesz wpadki i wszystko przebiegnie gładko.


Reklama czyni cuda


Wybierając farbę, nigdy nie sugeruj się opakowaniem ani namalowanym na nim wzornikiem. To tylko projekt wygenerowany komputerowo! Żadna z tych kobiet nie istnieje naprawdę a tym bardziej jej włosy... Dlatego musisz poznać zasady odczytywania numerów na opakowaniu.


Jak wybrać prawidłowo farbę?

W domyśle, jak wybrać taką, która da nam wymarzony efekt? Dokonuj wyboru zgodnie z poniższymi punktami. Pierwszy punkt jest najważszy, trzeci najmniej istotny.


1. Numer farby

To poziom koloru. Numery kolejny umożliwią uzyskanie następującego koloru:

1 - czarny

2 - ciemny brąz

3 - średni brąz

4 - brąz

5 - jasny brąz

6 - ciemny blond

7 - średni blond

8 - jasny blond

9 - bardzo jasny blond

10 - superjasny blond

12 - blond najjaśniejszy na poziomie blondu uzyskanego z rozjaśniacza


Farby drogeryjne wychodzą zawsze o ton ciemniej niż profesjonalne.


2. Odcień

To numer, który znajduje się po przecinku za pierwszą cyfrą albo po prostu jako druga cyfra:


0 - naturalny (neutralny, naturalny odcień, ani ciepły, ani zimny)

1 - popielaty (wybierz, jeśli zwykle wychodzą Ci kolory rudawe)

2 - opalizujący (wybierz jeśli zwykle wychodzą Ci kolory zbyt żółte)

3 - złoty

5 i 6 - odcień mahoniowy i odcień czerwony

7 - sarnie brązy

8 - sarnia żółć, czyli toffi

9 - karmel


* Przykład: Jeśli liczba jest podwójna, kolor jest dodatkowo nasycony, np. 8,11 to jasny blond z odcieniem popielatym głęboki, bo są aż dwie cyfry odpowiadające odcieniowi "popielaty".


* Przykład: 9,21 to bardzo jasny blond opalizująco popielaty, dla włosów, które wychodzą zwykle bardziej żółtawe niż rudawe i odpowiednio 9,12 to bardzo jasny blond popielato-opalizujący dla włosów, które wychodzą zwykle bardziej rudawe niż żółte. Proste prawda?


* Wyjątek: czekoladowy brąz. Ma specyficzny numer, powinnaś go znać - po przecinku ",36", np. 4,36 to kolor "gorzka czekolada" a 5,36 wygląda bardziej jak czekolada mleczna.


Możesz spotkać się z kolorami drogeryjnymi typu "500" lub "600". Pierwsza cyfra to poziom, czyli 500 to jasny brąz a 600 to ciemny blond. "00" oznacza naturalny podwójnie nasycony, więc kolor świetnie pokryje siwe włosy, a na włosach bez siwizny wyjdzie duzo ciemniej, weź wtedy kolor o ton jaśniejszy.


3. Nazwa farby

Po analizie numeru, sprawdź, czy nazwa producenta pokrywa się z Twoimi "odszyfrowaniami". Często nazwy farb drogeryjnych są śliczne, np. jasny piaskowy blond czy jasny blond pustyni. Nie daj się zmylić, to to samo, co jasny złocisty blond, czyli 8.3.

Blondy beżowe to juz wyższa szkoła jazdy, bo to kombinacji popielu i złota, np 8,31 to blond bezowy ciepły a 8,13 to beż chłodniejszy.


4. Wzornik sztucznych pasemek

Teraz dopiero sięgnij po wzornik. Obejrzyj go w różnym świetle i oceń czy nie jest dla Ciebie za ciepły czy za zimny.


Pamiętaj , że Twój naturalny pigment wpływa na kolor ostateczny. Jeśli masz włosy z tendencją do ocieplania koloru, użycie koloru naturalnego pomiesza te barwniki i wyjdzie Ci kolor naturalny, ale ciepły.


Jak mieszać ze sobą farby?

Mieszanie kilku farb ze sobą może dać nam wymarzony kolor, gdy na przykład naturalny wychodzi zbyt ciepło a popielaty zbyt zimno. Mieszasz wtedy pół na pół obie farby i już. Tylko jak?


Zasady mieszania farb

1. Lepiej nie mieszaj farb z różnych firm!

A to dlatego, że nigdy nie wiadomo, czy składniki nie wejdą ze sobą w reakcję chemiczną. I lepiej tego nie sprawdzać na własnej skórze.


2. Możesz mieszać ze sobą farby z tego samego koncernu lub/i z tej samej firmy.

Tylko, zachowaj odcień!


NIE WOLNO!

* Nigdy nie mieszaj zimnego (po przecinku "1" i "2") z ciepłym (po przecinku"3", "4", "8"), np. złocistego z popielatym , czy perłowego z miedzianym.


WOLNO!

* Możesz mieszać zimny (po przecinku "1" i "2")) z neutralnym (po przecinku "0"), np. popielaty blond z jasnym blondem, co da blond neutralny z lekkim popielatym pobłyskiem.

* Możesz mieszać ciepły (po przecinku"3", "4", "8") z neutralnym (po przecinku "0"), np. blond złocisty z ciemnym blondem, otrzymasz średni blond z lekkim złocistym poblaskiem.


* Możesz mieszać neutralny (po przecinku "0") z neutralnym (po przecinku "0"), np. średni brąz z jasnym brązem, otrzymując średni naturalny.2. Mieszając ze sobą dwa poziomy, możesz uzyskać nowe, np. pomieszanie 8 z 9 da nam kolor w połowie drogi, czyli 8,5. Analogicznie pomieszanie 4 z 7 da nam coś około 5,5.

Mieszając kolory bierzemy pod uwagę, że ten uzyskany będzie bliższy niższemu użytemu numerowi.

Do zmieszanych farb drogeryjnych dodajemy obie wody z dwóch farb w proporcji takiej, w jakiej przewidział dla tych farb producent.


3. Nigdy nie mieszaj ze sobą szamponów koloryzujących czy szamponetek.

Koniec i kropka!


4. Chroń włosy i skórę głowy!

Jeśli masz bardzo suche włosy lub/i skórę głowy, koniecznie wypróbuj te sposoby!


* Farbowanie na odżywkę - do rozrobionej farby dodaj łyżkę prostej odżywki. Sprawdzi się, gdy masz zniszczone suche włosy.


* Farbowanie na olej - wetrzyj trochę oleju we włosy i skórę głowy (jojoba, migdałowy, avocado), odczekaj godzinę i przystąp do farbowania bez zmywania oleju z włosów i skóry głowy. Świetny i bezpieczny sposób dla bardzo mocno zniszczonych włosów, uwrażliwionych i przy nadwrazliwej skórze głowy.


Mam nadzieję, że artykuł nie namieszał Wam w głowach. Mieszajmy z głową, z by głową z tego wyjść. Udanego farbowania!

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page