top of page
Szukaj

Zniszczone czy wymagające? Jakie są Twoje włosy?


Jaki włos jest, nie każdy widzi. A to dlatego, że kategoryzacja typu włosów wymaga wiedzy. To wcale nie takie proste. Na pierwszy rzut oka, jakość włosów może się wydawać fatalna. Ba, wręcz klasyfikować daną "głowę" wyłącznie do... ścięcia. Tymczasem, na szczęście, nic nie jest takie, jak się wydaje. Jak rozpoznać, co dolega Twoim włosom i.. czy właściwie coś im dolega?


Włosopozytywność

Ciałopozytyw już znasz. Czas na włosopozytywność. Czas na potworną prawdę. Nie ma włosów idealnych. Ja takich nie znam. Włosy, które Tobie wydają się idealne, mogą być inaczej odbierane przez właścicielkę.


Twoje włosy zawsze możesz poprawić. Mogą być gęstsze, gładsze i ładniej się układać. Ale, natura to natura.


Czy to ok, że:

- Twoje włosy są płaskie na czubku i kręcą się od połowy długości?

TAK, to jest ok! Twoje włosy są falami. Fale nie kręcą się na całej długości.


- Twoje włosy nie kręcą się równomiernie? Inny skręt jest na wierzchu a inny pod spodem?

TAk, to jest ok! Włosy mają różną strukturę w różnych miejscach. Niektóre pasma mogą kręcić się odwrotnie lub w połowie zmieniać rodzaj skrętu.


- Twoje włosy elektryzują się pod czapką?

Tak, to jest ok! Elektryzowanie się włosów to tylko objaw niedoboru protein (nierówna powierzchnia włosów potęguje ocieranie się o siebie pasm) oraz niedoboru wilgoci (zamykaj w tym przypadku humektakt emolientem).


- Twoje włosy puszą się?

Tak, to jest ok! Włosy, którym brakuje równowagi w pielęgnacji, puszą się! Wprowadź olejowanie. Olejujesz? Zmień olej! Tabelę działań i dobór olejów znajdziesz w mojej książce "Włos doskonały".


- Twoje włosy wypadają...

Nie. To nie jest ok. Z tym musisz walczyć. Zrób podstawowe badania z krwi, zadbaj o stan skóry głowy. Niewinnie wyglądające problemy jak łupież i łojotok, są często główną przyczyną wypadania lub nasilającą wypadanie włosów.


Porowatość czyli coś za coś

Podział na typ porowatości to ogólny podział według struktury włosów. W wielkim uproszczeniu porowatość określa ilość porów, które mają dane włosy. Czyli im więcej wolnych przestrzeni w strukturze włosa, tym większa jego porowatość.


Im gładsze włosy, tym niższa porowatość i bardziej zdyscyplinowane, ale też bardziej płaskie włosy.


Gdyby porównać porowatość do zwierzątek, wąż byłby odzwierciedleniem włosów niskoporowatych, wiewiórka średnioporowatych a owca wysokoporowatych.


Podział nie jest idealny, bo im cieńszy włos przy danej porowatości, tym w niższej skali się znajduje. Włosy cienkie wysokoporowate będą gładsze niż grubsze wysokoporowate.


Im wyższa porowatość, tym bardziej zniszczony (wizualnie) wydaje się Twój włos. Wysoka porowatość to też większa podatność na zniszczenia. Rozjaśnianie, prostowanie, słońce, mróz to dodatkowe uszkodzenia struktury. Gdy są one duże, włosy stają się zniszczone. Gdy tylko uzupełnisz niedobory pielęgnacji. włos zmieni się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Poniższe zdjęcie to efekt mojej pracy - prawidłowa pielęgnacja i stylizacja. Bez prostownicy czy lokówki - to naturalny skręt tych włosów.

To nie są zniszczone włosy. Zmiana pielęgnacji natychmiast zmienia smutne strąki we włosy doskonałe.

Zbierz objawy w całość

Objawy mogą być mylące, ale jeśli cała ich gama pasuje do Twoich włosów, to dopiero wtedy możesz uznać swoje włosy za zniszczone. Pojedyncze elementy to nadal konieczność poprawy pielęgnacji.


Jeśli masz ewidentnie zniszczone włosy, podetnij je bez żalu. Zniszczenia lubią iść w górę włosa. Odratowanie włosów będzie możliwe po dużym ścięciu.


To są bardzo zniszczone włosy. Ich struktura nie wróci szybko do normy.
Mimo, że włosy wyglądają lepiej, nie sposób nadrobić strat w strukturze włosów.

Na szczęście Intensywna praca nad włosami, z czasem przywraca ich jakość.Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page