top of page
Szukaj

Jak wybrać szczotkę?


Wybór odpowiedniej szczotki to wcale nie taka prosta sprawa.


Bywa, że nie przywiązujemy do tego wagi, tymczasem szczotka to urządzenie ułatwiające codzienne funkcjonowanie i narzędzie, które może poprawić lub popsuć stan Twoich włosów.


Pytanie pierwsze

- do czego?

Zanim kupisz szczotkę, zastanów się, do czego będziesz jej używać.Odpowiedź "do wszystkiego" to zła odpowiedź. Musisz mieć przynajmniej trzy różne szczotki, bo każda ma inne zadanie.


1. Szczotka do czesania, czyli poprawiania fryzury między myciami.

2. Szczotka do rozczesywania włosów po myciu i usuwania kołtunów, ewentualnie stylizacji włosów kręconych.

3. Szczotka do szczotkowania.


Oddzielną kategorią jest szczotka do modelowania włosów. Tą nie będę się zajmować.


Jedna szczotka do wszystkiego?

Jeśli koniecznie chcesz mieć jedną szczotkę do wszystkiego, pamiętaj o jej dokładnym czyszczeniu po 1-2 użyciach. Możesz to zrobić w zależności od potrzeb przy użyciu szamponu, spirytusu lub wrzątku. Zanim wyczyścisz szczotkę, upewnij się, że wybrane czyściwo nie zniszczy Twojej szczotki.


Tangle-teezer. Szczotka - legenda

Kiedyś był jeden tangle-teezer. Teraz każda szczotka w typie tangle-teezera twierdzi, że nim jest, a sam tangle-teezer zmienił znacząco materiały, z których jest zrobiony i design. W efekcie trzeba wykonać parę testów, nim się taką szczotkę kupi, by nie było rozczarowania.


Oryginał


Tangle-teezer ORYGINAŁ

* Ma elastyczne, jakby silikonowe ząbki, zakończone gładko, zwężające się ku końcowi.


* Ząbki nie mają kulek czy gładkich końcówek, ząbki zakończone są "półkulkami" o średnicy węższej na końcu niż prowadzący do niej ząbek.


* Ząbki są giętkie i miłe w dotyku, nie drapią skóry. Sprawdź na dłoni!

Produkt ma lśniący i gładki grzbiet, a spód i ząbki są matowe.


Podróba


* Ma chropowate i sztywne ząbki.


* Drapie skórę po wypróbowaniu na dłoni.


* Ząbki zakończone są kulkami albo są płasko ścięte, ewentualnie szpiczaste.

Ząbki nie zwężają się ku końcowi.


* Niska cena.


Zanim jednak kupisz oryginał, obejrzyj dokładnie podróbę. Możliwe, że jest dobrej jakości. Ząbki są gietkie i nie będą szarpać włosów. Wówczas zakup takiego egzemplarza będzie trafiony.Pytanie drugie - jakie mam włosy?

* Im dłuższe i gęstsze masz włosy tym rzadsze i dłuższe powinny być ząbki szczotki.

* Delikatne włosy wolą szczotki o gęstym włosiu. Im szczotka jest cieńsza, tym łatwiej nią rozplątać włosy.


* Jeśli masz włosy skłonne do platania się, nigdy nie wybieraj szczotki, która ma włoski równej długości.


* Jeśli twoje włosy się plączą, nigdy sie sięgaj po szczotkę pokrytą ząbkami dookoła czy z różnymi zębami po obu stronach. Utknie we włosach na amen.* Jeśli Twoje włosy elektryzują się, wybierz szczotkę lub grzebień z metalowymi lub drewnianymi ząbkami.


Grzebienie z metalowymi ząbkami, które ruszają się jak zęby dotknięte paradontozą są superskuteczne dla osób z plączącymi się włosami, ułatwiają ich przeczesanie.


Pytanie trzecie - jaką masz skórę głowy?

Wbrew pozorom, ma to znaczenie!

* Jeśli masz delikatną, nadwrażliwą, złuszczającą się lub "strupiastą" skórę głowy, ząbki powinny być zaokrąglone na końcach, by nie działać drażniąco na naskórek.


* Jeśli Twoja skóra głowy się przetłuszcza, wybierz materiał łatwy do dezynfekcji, szczotkę w tym przypadku należy czyścić nawet codziennie.


Pytanie czwarte - co jeszcze może być dla Ciebie ważne?


* Cena

Ustal pułap cenowy szczotki, na jaką możesz sobie pozwolić. Na rynku są szczotki za parę złotych i za kilkaset. Różni je jakość wykonania. Te najtańsze są zrobione maszynowo, zwykle mają różne niedoróbki. Najlepiej wybierać produkty wykonywane ręcznie lub przynajmniej ze średniej półki cenowej. Nie chcesz przecież, by Twoje włosy były przez szczotkę wyrywane czy niszczone. Pamiętaj też, że dobry zakup wystarczy na lata.


* Z rączką czy bez


Dobry uchwyt pozwala utrzymać szczotkę w ręce podczas czesania. szczotka bez rączki, gdy zaplącze się we włosach, wyskakuje z dłoni i turla się po podłodze. To denerwujące.


Weź szczotkę do ręki przed zakupem i sprawdź, jak leży w dłoni. To sprawa indywidualna.


Na obrazku szczotka do stylizacji włosów falujących, kręconych z obłą rączką. Można nią odbić włosy od nasady a przeczesanie wilgotnych włosów stworzy ładnie oddzielone pasma włosów.


* Materiał EKO


Szczotka z kukurydzy. Cienkie ząbki są elastyczne. Poradzi sobie z czesaniem włosów gęstych i tych cieńszych, skłonnych do plątania się.Na rynku coraz częściej można znaleźć szczotki i grzebienie wykonane ze szlachetnych materiałów.


Szczególnie popularne stają się szczotki i grzebienie wegańskie zrobione z drewna, bambusa czy kukurydzy.
Szczotki eko są naprawdę dobre, wykazują się trwałością. Nie elektryzują włosów. Są zdrowe dla włosów i środowiska.


* Stylizacja włosów kręconych


SZCZOTKA DENMAN

Furrorę robi ostatnio szczotka Denman. Ma sztywne, grube, obłe ząbki osadzone w 5-7 szeregach i służy do stylizacji mokrych włosów w ładnie skręcające się pasma.


Pokusiłam się o zakup podobnej szczotki ze sztywnymi ząbkami równej długości, bez kulek na końcach i jestem szczerze zadowolona.


Tak naprawdę chodzi o to, by ząbki były bardzo gładkie i sztywne. To tworzy równe "grabki we włosach" jak po czesaniu palcami, ale jest wygodniejsze i daje dobre odbicie włosów od nasady.


Włosy stylizowałam szczotką typu Denman TU! a także u Joanny Glogazy TU!


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page