top of page
Szukaj

Jak pozbyć się łupieżu?


Łupież może dopaść każdego. Jest nieestetyczny, krępujący i powoduje świąd i wypadanie włosów.


Przyczyny powstawania łupieżu


1. Nieprawidłowy proces złuszczania

Naskórek skóry głowy codziennie ulega złuszczaniu. To zupełnie naturalny proces.


W głębokich warstwach naskórka ma miejsce intensywny podział komórek. Na wierzchu skóry głowy tworzą one warstwę rogową. To najstarsze komórki, które za chwilę "odpadną", czyli ulegną złuszczeniu. Normalnie jest to proces rozciągnięty w czasie, nie dający oznak. Kiedy jednak skóra ulegnie nadmiernemu pobudzeniu, proces trwa krócej niż powinien i pojawia się nadmierna keratynizacja naskórka, narastanie warstwy rogowej a tym samym łupież, czyli złuszczanie.


2. Bakterie i grzyby

Na skórze głowy naturalnie występują bakterie i grzyby. Póki pH skóry jest wystarczająco niskie, nie są groźne. Jednak zaatakują, gdy stres osłabi układ odpornościowy i dodatkowo wystąpią odpowiednie warunki do namnożenia się drobnoustrojów, takie jak nadwrażliwa skóra głowy, wilgoć, ciepło i łojotok.


Łupież na tle grzybicznym jest zaraźliwy. Może się przenosić z głowy na głowę, jeżeli używamy z zarażona osobą tych samych ręczników, grzebieni i szczotek. Dlatego nie korzystaj z usług fryzjerskich w miejscach, w których zasady higieny nie są zachowane.


3. Podrażnienie skóry

Często łupież jest wynikiem podrażnienia naskórka. Przeczytaj i sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów!


* Niewłaściwy dobór szamponu do potrzeb skóry głowy powoduje podrażnienie naskórka i jego niewłaściwą pracę. Nieodpowiedni szampon to taki, który jest zbyt mocny lub zbyt słaby.


* Strach przed stosowaniem odżywek na skórę głowy z powodu błędnego przekoania, że nasili to łojotok. Tymczasem warstwa lipidowa jest skórze bardzo potrzebna. Zmywamy ją, stosując szampon.


* Noszenie turbanów na głowie po myciu, by pozbyć się nadmiaru wody to też zły pomysł. Możesz odcisnąć nadmiar wody, ale załóż na głowę drugi - świeży ręcznik i nie trzymaj skóry głowy w cieple i wilgoci dłużej niż 5 minut.


* Strach przed suszarką. Suszarka to Twój sprzymierzeniec. Ciepłe, nie gorące, powietrze zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów na skórze głowy.


* Strach przed czapką. Brak czapki w zimie, to zaziębianie skóry głowy, na co reaguje ona zwiększeniem parawanu ochronnego i nadmierną keratynizacją naskórka. Brak ochrony w lecie przed słońcem to ten sam efekt.


* Nadwrażliwość skóry głowy. Lista składników podrażniających jest w gruncie rzeczy bez dna, bo uczulić może wszystko: naturalne ekstrakty, mocniejsze substancje myjące, konserwanty i barwniki czy intensywny zapach kosmetyku.


Metodą odstawiania i stopniowego wprowadzania pojedynczych produktów, można wyeliminować problem z łazienkowej półki.


Jak pozbyć się łupieżu?

Aby pozbyć się łupieżu, należy przywrócić równowagę wodno-lipidową skórze i odpowiednie pH. Prawidłowa bariera zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów.


1. Natłuszczaj

Skóra, która traci równowagę lipidową, zaczyna objawowo przypominać atopową. Staje się przesuszona, zaróżowiona, pojawia się świąd i przeczulica mieszków włosowych.


Skorzystaj z naturalnych olejków leczniczych. Zastosuj olejek na skórę głowy na 1-3h przed myciem.

* Przy świądzie wypróbuj olejek jałowcowy, z drzewa herbacianego, kadzidłowy.

* Przy suchym łupieżu kojąco zadziała olejek migdałowy i kokosowy lub masło Shea.


Przy atopii możesz wypróbować kremowanie skóry głowy. Wystarczy wklepać odrobinę kremu w miejsca podrażnione. Wypróbuj krem Nivea.


2. Zakwaszaj

Prawidłowe kwaśne pH przywrócimy przy pomocy kwaśnych szamponów lub płukanek. Kwaśny odczyn mają maski z aloesem, wyciągami owocowymi i cytrusami oraz te z opisem "do włosów farbowanych".


Domowe sposoby:

* Możesz dodać pół łyżeczki soku z cytryny do aplikowanej odżywki.

* Płukanka zakwaszająca - łyżeczka octu na pół litra wody i spłucz nią włosy na sam koniec.

* Wcierka z naparu pokrzywy, skrzypu lub/i piołunu. Działa dezynfekująco.


W hurtowniach fryzjerskich dostępne są zakwaszające szampony, maski i odżywki.


Nie zakwaszaj włosów i skóry głowy częściej niż raz w tygodniu lub raz na około 3-5 myć, bo przekwaszone włosy i skóra głowy to kolejny kłopot w kierunku przesuszenia.


3. Złuszczaj

- kwas salicylowy

Działa złuszczająco i regulująco na skórę głowy.

W aptekach możesz kupić Salicyol - płyn o stężeniu 5% na bazie olejku rycynowego. Należy go wcierać co 2-3 dni w skórę głowy na noc do ustąpienia objawów łupieżu.


- witamina A w kroplach

Jest delikatniejsza niż kwas salicylowy, natłuszczająca. Nanoś na skórę głowy raz w tygodniu.


- siarka organiczna MSM w płynie

Metylosulfonylometan to suplement dostępny w płynie w aptekach. Możesz nanosić go bezpośrednio na skórę głowy jak wcierkę. Nie częściej niż raz w tygodniu.


4. Zadziałaj szamponem przeciwłupieżowym

Substancje lecznicze zawarte w szamponach przeciwłupieżowych działają przeciwłupieżowo, gdy łupież wywoływany jest przez drobnoustroje. Uszkadzają strukturę grzyba lub bakterii, unicestwiając go.


Nie wiesz, której substancji użyć? Zacznij od pierwszej z listy. Substancje ustawiłam od działania najdelikatniejszego (1) po najmocniejsze (5).


Każdą z substancji musisz stosować przez kilka myć, by ocenić jej działanie.


1. Pirytionan cynku

Zawiera go większość ogólnie dostępnych, drogeryjnych szamponów przeciwłupieżowych, np. Schauma przeciwłupiezowy dla mężczyzn czy Head&shoulders.


2. Cyklopiroksolamina, np. apteczny szampon Pirolam.


3. Ketokonazol

Pochodna imidazolu, np. szampon apteczny Nizoral.


4. Climbazol, np. szampon Seboderm.


5. Siarczek selenu

Wykazuje intensywne działanie. Zawiera go apteczny szampon przeciwłupieżowy Selsun Blue.


Kommentare


Die Kommentarfunktion wurde abgeschaltet.
bottom of page