top of page
Szukaj

5 podstawowych przyczyn wypadania włosów, o których możesz nie mieć pojęcia


Czasem przyczyna wypadania jest bliżej, niż sądzisz. Czasem przyczyną wypadania jest po prostu brak wiedzy na temat potrzeb włosów i skóry głowy. Przyjrzyj się temu bliżej!


Przyczyna nr 1

Pobudzanie porostu czy hamowanie wypadania


Bardzo częsty błąd to sięganie po preparaty stymulujące porost, gdy włosy wypadają. Super-pułapka, która doprowadza do rozpaczy.

Im bardziej pobudzasz porost przy podrażnionej skórze głowy, tym mocniej będą wypadać twoje włosy.


Skoro włosy wypadają, zacznij od uspokojenia skóry. Włosy nie zaczną rosnąć intensywniej ani mniej wypadać, jeśli skóra nie będzie zdrowa. Wprowadzenie preparatów pobudzających porost w czasie trwających problemów skórnych, skończy się dodatkową indukcją podrażnień oraz zwiększeniem dolegliwości ze strony skóry głowy.


Proces pobudzania porostu zawsze rozpoczynamy na skórze zdrowej.

Przy wstępnie podleczonej skórze głowy możesz wprowadzić preparaty hamujące wypadanie. Pośrednio pobudzają odrost włosów, ale przede wszystkim doprowadzają mieszek do stanu uspokojenia.


Czy różnią się preparaty hamujące porost od tych pobudzających?

- Preparaty hamujące wypadanie zwykle zmniejszają łojotok i dotleniają mieszki włosowe.

- Preparaty pobudzające porost działają przekrwiennie i aktywująco na skórę wokół mieszka.Przyczyna nr 2

Twarda woda


Woda ma znaczenie. Im twardsza woda w twoim kranie, tym większy możesz mieć łupież i wypadanie włosów.


Oczywiście są tacy, którym to wcale nie szkodzi. Jednak, jeśli masz wrażliwą skórę głowy i suche włosy, załóż filtr, który zmiękcza na bieżąco wodę. Szybko zauważysz poprawę stanu swojej czupryny.


Osady z twardej wody powodują, że włosy stają się matowe i tępe, skóra głowy szorstka, sucha i podrażniona. W efekcie włosy zaczynają wypadać.


Jeśli nie możesz pozwolić sobie na filtr, korzystaj raz na kilka myć z szamponów zawierających w składzie Tetrasodium Edta. Substancja ta oznaczana jest w składzie INCI na opakowaniu jako EDTA.

Przyczyna nr 3

Ignorancja


Ignorowanie pierwszych negatywnych objawów ze strony skóry głowy to najgorsze, co możesz zrobić swoim włosom. Nie ignoruj świądu, dyskomfortu, swędzenia, przyklapnięcia, zmatowienia, kruszenia się włosów. Wszystko to może świadczyć o poważniejszych problemach organizmu. Drobne kłopoty z czasem staną się coraz większe.


- Nie stosuj z uporem maniaka wcierki, która powoduje silne pieczenie czy zaczerwienie naskórka, bo czekasz, aż skóra się przyzwyczai.

- Nie korzystaj z szamponu, po którym masz wrażenie, że skóra głowy nie jest najlepsza, ale włosy są ładne…

- Nie nadużywaj kosmetyków do stylizacji!

- Nie przetrzymuj skóry głowy bez mycia dłużej niż . Rzadsze mycie nie spowoduje, że twoje ciało mniej się spoci.


Nie wiesz, co zrobić? Zacznij od początku!

1. Odstaw wszystkie kosmetyki. Wybierz jeden szampon z przeznaczeniem do wrażliwej skóry głowy, najlepiej z apteki. Nie sięgaj po kosmetyki dla dzieci. Nie jesteś już dzieckiem. Masz inną skórę.

2. Myj głowę szamponem dla wrażliwej skóry głowy przez najbliższe 5 myć.

Nie stosuj w tym czasie stylizatorów.


3. Spróbuj załagodzić skórę samodzielnie wykonanym ochłodzonym żelem lnianym lub żelem aloesowym z apteki.

Jako szampon oczyszczający, zastosuj szampon przeciwłupieżowy na bazie pirytionianu cynku.

Przyczyna nr 4

Brak systematyczności


Decydując się na dietę, zmieniasz swoje nawyki żywieniowe, sposób robienia zakupów i wymieniasz ciuchy w szafie. Zmieniasz swój sposób myślenia i uzbrajasz się w cierpliwość.


Decydując się na prawidłową pielęgnację włosów i skóry głowy, robisz to samo.


Aby to zadziałało, musisz postępować systematycznie i uzbroić się w cierpliwość. Ile we włosy włożysz, tyle odzyskasz.


Systematyczność to regularnie powtarzane działania. Skóra głowy w pewien sposób się uczy, że dostaje pewne substancje w danych okresach czasu. Jeśli więc decydujesz się na wcierkę, a nie masz czasu, by stosować ją trzy razy w tygodniu, stosuj raz na 7 dni, ale w ten sam dzień, czyli na przykład co niedzielę.


Przyczyna nr 5

Pan amoniak a sole amonowe


Czym się różni amoniak od soli amonowych? Trwałością farby. Amoniak działa głęboko, utrzymując kolor w głębszych warstwach włosa. Sole amonowe są delikatniejsze, więc kolor szybciej zblaknie.


Chcąc jak najlepiej dla swoich włosów, zwykle zmieniasz farbę z amoniakiem na taką bez. Tymczasem, cz zdajesz sobie sprawę z tego, że coś musi ten amoniak zastąpić? Zwykle są to sole amonowe. Same w sobie nie są takie straszne, ale wymagają zachowania jednej ważnej zasady pielęgnacji. W przeciwnym wypadku włosy mogą zacząć wypadać, zrobią się suche, a skóra głowy pokryć się grubą warstwą łupieżu.


Wybierając farbę bez amoniaku pamiętaj, aby dokładnie dwukrotnie umyć włosy i skórę głowy po farbowaniu. Farbę zmywamy początkowo wodą, spieniamy a następnie myjemy szamponem zakwaszającym. Dzięki temu resztki soli amonowych są wypłukiwane z włosa. Jeśli tam pozostaną, mogą zagotować się już przy niskich temperaturach, szczególnie podczas stylizacji czy ekspozycji słonecznej, niszcząc strukturę włosa.

Farby bez amoniaku mają krótszą trwałość pod względem blasku, szybciej wypłukują się z siwych włosów. Mogą początkowo dawać ciemniejsze kolory, gdyż spora ilość pigmentu osadza się na zewnętrznej części włosa.

Sole amonowe są delikatniejsze w działaniu, ale farby bez amoniaku zwykle są stosowane częściej, gdyż kolor szybciej znika. W efekcie, w takim wypadku, nie ma znaczenia po jaką farbę sięgniesz.Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page